| DeeaLove08 a întrebat:

Am auzit ca in clasa a opta se face vaccin. intrebarea mea este: la inceputul sau sfarsitul anului scolar se face vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anUcy a răspuns:

Stai linistita.La sfarsitul anuluibig grin Cel putin la mine asa a fostwinkingNu-ti fie frica pentru ca nu simti nimic.winking

19 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Nu se face straight face

| paul21 a răspuns:

Buna!
In clasa a VIII-a se fac doua vaccinuri: unul DT(diftero-tetanic) si unul BCG(anti-tuberculoza).
Ambele vaccin-uri se administreaza in zona deltoidiana a bratului(in umar), iar reactiile adverse pot fi dureroase sau febrile(dupa 24-48 ore poti sa ai febra). De obicei, se fac la sfarsitul anului scolar(in clasa a VIII-a). Eu le-am facut la sfarsitul lui mai. Cea mai mare problema este ca dupa ce iti sunt administrate, iti va amorti umarul(te va durea cam o ora muschiul deltoid si timp de doua zile il vei simti amortit). Nu te speria, este normal sa simti dureri imediat dupa aceste vaccinuri! Daca sunt dureri accentuate si prezinti si alte simptome in afara de febra, consulta imediat un doctor!
O seara frumoasa! Sper ca te-am ajutat!

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Si eu stiam asa.Tocmai am terminat a 8-a si n-am facut niciun vaccin.Am vorbit si cu ce-i ce-au fost anul trecut a 9-a si nici ei nu facusera intr-a 8-a niciun vaccin.Nu stiu ce sa spun...
Bye!

| Sabiina a răspuns:

Buna! Cred ca la inceputul anului. Uite un calendar al vaccinurilor: http://www.medfam.ro/books/vaccin/. Sper ca te-am ajutat. :* paa!

| Francesca17 a răspuns:

Buna,Draga mea!
Stai linistita nu se va face la inceputul anului ci la sfarsit (il am pe varul meu care a trecut de cala a 8-a)
Ma bucur ca te-am ajutat!
Funda draga mea :*?

| trompeta a răspuns:

La sfarsitul anului! funda?

| annkaa a răspuns:

Eu nu imi amintesc sa fi facut in clasa a8alaughing

| OpreaSimonaAlina a răspuns:

Si eu stiam asta, dar anul trecut nu a primit vaccin niciun copil din clasa a VIII-a la mine la scoala.

| Maria_1599 a răspuns:

Nu se mai facebig grin

| hardy1 a răspuns:

Depinde
noua ne-au zis ca ne face la inceputul anului, dupa aia au zis ca ne face in sem 2 si pana la urma nu am mai facut ca cica nu au fonduri...

| 김남길 a răspuns:

Se facea, acum nu se mai face decat in clasa a IX-a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un vaccin nu eobligatoriu happy Convinge-ti parintii sa nu ti-l faci tongue

| GGG562852 a răspuns:

Se face la sfarsitul clasei. Anul trecut nu ni l-a facut in clasa a opta, l-a facut la inceputul calsei a noua. ziceau ca nu mai aveau vaccinuri sau asa ceva. In orice caz nu iti fa griji nu te doare aproape deloc. fundita? smug

| d3utzsa a răspuns:

La sfarsit:*

| Player54 a răspuns:

Cam la inceput. funda te rog

| Messi_1669 a răspuns:

Eu am terminat clasa a 8 acum 2 ani si am facut dar nai dc sa iti faci griji am facut cu 1 saptamana de sfarsitu anului... primesc fundita please!

| Miruuna95 a răspuns:

Buna.
De obicei vaccinu` se face cam pe la sfarsitu` anului scolar. Or' in mai or' in iunie`happy

| Anca_Ilinca_1998 a răspuns:

In mai se face.

| DanSaRan a răspuns:

Nu se mai face big grin