| InYourMind a întrebat:

Am auzit ca parizerul ar fi sărac în calorii și ca de aceea săracii care mănâncă nu se îngrașă e adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu mananc de cate ori am ocazia, si tot nu scap de burta sad

| Wr3nch a răspuns:

Uite ca sa te salvez de chinul de a intreba 10000 de chestii pe TPU: mergi la un nutritionist sau dietecian, iti fac ei un plan de slabire si te rezolvi.

| Frank51 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu poți salva pe cineva de la prostie laughing îmi place totuși că nu îi este rușine și că dă pe față.

| InYourMind explică (pentru Wr3nch):

Eu îmi fac propria mea dieta nutriționistul îmi fa sa mănânc ce nu suport sau ce nu-mi place sau mâncăruri scârboase și o baga pe aia ca alte opțiuni nu sunt și sa renunț deci dacă nu oferi un sfat bun, pa.

| Wr3nch a răspuns (pentru InYourMind):

laughing La cei ca tine ''sfat bun'' e ce le place sa auda. Daca planuiesti sa mananci doar ce iti convine poti renunta acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Are draci pe ea fata asta. Mai da si nefolositor și eronat.
Ea vrea sa slăbească cu ce ii priește ei bine nu cu ce ar ajuta-o cu adevărat.
Crede ca scăpa de kilograme asa cum bate din deget! Mai suferă și de analfabetism funcțional.
A pus o întrebare despre un defect fizic insignifiant și se smiorcaia pe aici de zici ca ia luat foc toată casa și o rămas pe drumuri.laughing
Eu i-aș tăia alocația în locul părinților și netul, prea razgaiata și prea multe figuri nejustificate are acest copil. Asa se întâmplă când i s-o luat biberonul din guriță, bocește și face spamm pe aici cu întrebări puerile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru InYourMind):

Ia zi-ne si noua niste de-alea insuportabile. Tu din ce observ vrei si cu **** in c*r, si cu sufletul in rai. Nu prea merge treaba asta. Uite, nu o fac pe sfintul, si mie imi plac produsele de patiserie a naibii de mult. Totusi, daca dau dimineata iama in vreo patiserie sau iau de la LIDL/Kaufland 3-4 treburi si un iaurt la micul dejun, pai de obicei reduc drastic pe finalul zilei ceea ce bag in mine, ma hidratez in plus, si daca ma culc un pic flamind, aia e. Uite, ca sa nu zici ca sunt eu ala nasol care se ia de abordarea ta hei-rup-ista si nerealista a subiectului, iti recomand calduros sa iti monitorizezi MACAR caloriile (ai j'de mii de aplicatii pentru asta). Respecta doar un numar de calorii si in rest baga in tine cit si ce vrei. Eventual coreleaza pe cit posibil numarul de calorii cu activitatea fizica.

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Cum puteți dormi noaptea când dați asa răspunsuri în batjocura cum! Cum puteți fi atât de nefolositori!

| InYourMind explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi zicea sa mănânc supa strecurata, linte, fasole pai cum naiba sa mănânc asa ceva bleah

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourMind):

Cum poți fi atât de ne - ascultătoare,, cum? Sa nu asculți un medic specialist și sa te sclifosesti precum un copil ce nu i s-o luat jucăria x.
Pari sa ai probleme serioase de natura psihica! Tu vrei sa ți se dea răspunsurile pe care le anticipi, nu sfaturi care chiar te-ar ajuta, pe astea vad ca le ignori. Oficial, ești cel mai razgaiat copil de pe aici, și pe lângă mai faci și spamm.
Păcat de tine.
De la mine și ignor!
Dupa cum gândești mai mult de 10 ani nu cred ca ai.
Cu mentalitatea asta nu o sa slăbești prea curând.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru InYourMind):

Asta cu supele strecurate... mai da-l naibii. E idiot nutritionistul, lol. Fasolele/mazarea sunt alimente EXCELENTE. Nutritional vorbind, nici eu nu ma omor dupa ele in mod deosebit, insa trebuie sa gasesti formele in care te impaci cu ele. Iahnia de fasole, de exemplu. Daca zici ca banii nu sunt problema, ai putea apela la prafuri de acai si alte super-alimente. Alea cu iaurt cu sub 1% grasime, CRIMA. Simti ca zbori. https://www.putereaplantelor.ro/Afectiuni/pudra-bio-acai-pronat-90-gr.html
https://www.biodiva.ro/......foods.html

Ideea e ca astea s-ar putea sa aiba gust mai mult sau mai putin nasol, in functie de cum le iei. Ce ar trebui sa ai in vedere sunt beneficiile, nu ca iti plac sau nu. Uite, lasind nutritionistii deoparte, din experienta proprie - monitorizez somnul cu Oura Ring - si in serile alea foarte rare in care se intampla sa maninc dulce procesat si sa beau Sprite (Cola nu beau decat extrem de rar, si sub nici o forma acasa si mai ales inainte de culcare), somnul e complet praf si am pulsul in repaus cu minim 10 bpm mai mare. De corelatia intre nivelul de energie si ce porcarii bagi in tine, nu mai zic. Am inceput sa prefer sa ma simt bine 12-16 ore cit stau treaz si sa maninc mai in sila 20-30 de minute decat sa ma simt bine la masa si mizerabil restul zilei. Nu crezi ca asta ar trebui sa fie abordarea?

| J0B0MAT a răspuns:

Săracul meu câine mănâncă și e gras.Deci aș zice că nu e adevărat.

| Vântulalb a răspuns:

Cum parizerul e doar apa cu agenti de ingrosare (si ceva arome), evident ca nu are de unde sa aiba calorii. Nu mai este parizerul de pe vremuri 1/2 carne si 1/2 soia. Poti manca fara sa te ingrasi, dar iti nenorocesti ficatul, stomacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevărat ca te plictisești, da!
Tu vrei sa afli ce îți convine ție nu cee de fapt te-ar ajuta. Asta denota ca nu îți dorești asa mult sa slăbești precum aparent ți-ai dori. Lasă smiorcaielile și du-te la un nutriționist, și aplica ce îți spune, lasă figurile ca nu merge.
Ești cam razgaiata puiul meu inocent, asa nu o sa slăbești. Oricum ești frumușela, minte nu prea ai, dar contează ca ești adorabila prin felul tău de a fi. Mai trebuie sa te maturizezi și sa realizezi ca nu tot ce zboară se mănâncă.
Parizerul de pasare e mai sănătos, dar trebuie consumat în cantitati mici.

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Nutriționistul îmi face diete aiurea ma pune sa mănânc la ore la care nu pot și mâncăruri pe care nu le suport sau nu-mi plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parizerul are undeva 350calorii la 100 grame ce e mult, Pateurile au mai putine calorii de obicei sub 200calorii /100gr
Ce am descoperit eu ca tine de foame si e decent caloric ii Orezul. Are la fel 350calorii/100grame Dar din 100-200 grame in apa se umfle iesind cantitate mare ce iti ajunge pe o zi pe langa orez poti baga ceva Bors, fasole in sos, peste in sos -ce se amesteca bine cu orezul si au putine calorii

| RealKing01 a răspuns:

E bine sa ai putina burta n-are nimic.

| InYourMind explică (pentru RealKing01):

Ce tot vorbești acolo cum sa fie bine e urat e inestetic nu-ți mai găsești haine potrivite

| Cristian226 a răspuns:

Eu cumpăr în general pentru câini și pisici dar și pisica mai strâmbă din nas când a mai mâncat ceva mai bun înainte sau câinele. Tata în schimb adora sa mănânce parizer. Eu și mama îi explicam ca nu este sănătos și noi nu putem manca dar el spune ca îi place și sa îl lăsăm în pace. Nu ca ar fi sărac și nu își permite ceva de calitate dar lui îi place.