| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca sucul/zeama de lamaie opreste sangerarea gingivala, adevarat sau fals?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sangerarea gingiei poate fi cauzata de frecare prea intensa cu peria sau alte vatamari fizice, DAR
Daca gingia sangereaza des si usor, atunci inseamna lipsa mare de vitamina C in organism, mai ales la nivelul gurii! In acest caz, consumul /aplicarea unor substante (lichide) pe gingie si in organism opreste tendinta de sangerare. Asemenea substante sunt: zeama de lamaie (si alte citrice), zeama de varza murata si alte muraturi etc.

4 răspunsuri:
| Alex2o17 a răspuns:

E adevarat datorita acidului citric pe care il contin

| Lorrena2801 a răspuns:

Da e adevărat! Mie îmi sângera gingia și daca mușcam din pâine, dar bunica mea Mi-a dat zeama de varza și în câteva ore mi-a trecut!

| untu a răspuns (pentru Lorrena2801):

Este foarte bun zeama de varza murata, face minuni la toate! Vindeca chiar si cancerul!

| untu a răspuns (pentru Lorrena2801):

PARONDONTAX lichid sau pasta de dinti PRONDONTAX opreste sangerarea gingivala!