| Meliiiii a întrebat:

Am auzit ca uleiul de masline intareste unghiile, este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Da,uleiul de masline este foarte bun pentru par, piele, unghii.Incalzeste niste ulei de masline si stai cu unghiile in el pentru 30 de minute, sau pana se raceste complet uleiul.Fa asta o data sau de doua ori pe saptamana.

| pietrean a răspuns:

Uleiul de masline, inmoaie unghiile casante, fragile, le face mai flexibile.Este de ajuns, sa incalzesti foarte putin ulei de masline si inmoi unghiile, tinandu-le 20-30 minute.
Zeama de lamaie,intareste unghiile si le albeste.
Pe langa aceste tratamente, poti lua suplimente alimentare, de la farmacie, ce contin B6, E, Zn, Se, acestea facandu-ti bine si tenului si parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Dar stiu ca lamiia le intareste. Taie lamiie in sferturi si baga degetele (unghiile) in miezul ei. Repeta la citeva zile.

| junk1sta a răspuns:

Cumpara de la farmacie Zinc (vitamine, de la Walmark) si ia cate o tableta pe zi, dupa masa. Sunt vitamine pentru par si unghii. Sunt foarte bune.

| Ale07 a răspuns:

Nu am auzit pana acum. Dar daca asa ai auzit, asa trebuie sa fie. Uleiul de masline e bun la orice happy

| MarianaDaia a răspuns:

Buna Meliiii!
Daca intr-adevar te intereseaza un produs bun pentru unghiile tale, citeste mai jos despre un produs foarte bun pe care eu il consum cand simt ca am nevoie. In cazul in care ti-a starnit interesul cu adevarat, ma poti contacta si te ajut sa-l iei direct de la sursa. (daiamariana67@gmail.com)
În ziua de azi, frumuseţea fizică a devenit practic o necesitate. Se pune din ce în ce mai mult accentul pe aspectul fizic decât pe multe alte calităţi pe care le poate avea o persoană. Un aspect îngrijit a devenit un criteriu important pentru obţinerea succesului, atât în domeniul profesional, cât şi cel personal. Faţa noastră este probabil primul lucru la care se uită cei din jur, iar părul şi unghiile îngrijite contribuie şi ele la prima impresie pe care oamenii şi-o formează despre noi. Deci, este firesc să acordăm o importanţă deosebită îngrijirii acestora.
Pentru cine recomandăm?
Acest supliment alimentar asigură substanţele active necesare pentru menţinerea sănătăţii pielii, părului şi unghiilor. Din compoziţia produsului fac parte: colagenul hidrolizat, L-metionina, extracte de plante, vitamine şi minerale.
Colagenul este o substanţă cu rol important în menţinerea sănătăţii organismului. Este necesar pentru elasticitatea şi regenerarea pielii. Este, de asemenea, necesar pentru cartilaje şi oase. Ca un component al ţesutului conjunctiv, ajută la menţinerea sănătăţii şi fermităţii pielii. Colagenul hidrolizat este uşor digerabil şi vital atunci când organismul este sărac în colagen. Pe măsură ce îmbătrânim, organismul nostru produce tot mai puţin colagen, acesta fiind motivul pentru care pielea devine tot mai zbârcită. Colagenul, împreună cu vitaminele şi mineralele, menţin pielea mai fermă, hidratată şi îi conferă un aspect mai tânăr şi mai sănătos.
L-metionina şi cisteina tonifiază pielea şi îi conferă elasticitate, dar sunt importanţi şi pentru producerea keratinei, care reprezintă 95% din structura firului de păr.
Coada calului conţine minerale care sunt de ajutor în cazul unghiilor slabe şi friabile, în timp ce urzica hrăneşte rădăcina părului, conferindu-i rezistenţă şi frumuseţe.
Siliciul contribuie la menţinerea elasticităţii pielii, la creşterea rezistenţei unghiilor şi a părului.
Colina este implicată în numeroase funcţii importante ale organismului, deci nu este de mirare că are un rol important şi în aspectul sănătos al pielii, conferindu-i elasticitate.
Vitamina C participă la sinteza colagenului, netezeşte ridurile pielii. Este importantă pentru circulaţia sanguină, asigurând creşterea părului, menţinerea culorii şi rezistenţei acestuia şi împiedicând despicarea vârfurilor părului.
Niacina contribuie, de asemenea, la sănătatea pielii, unghiilor şi părului, influenţând creşterea acestuia.
Vitamina B6 participă la metabolismul proteic, iar vitamina B12 la procesele energetice din organism şi, împreună cu vitamina B2, sunt importante pentru menţinerea unei bune circulaţii sanguine şi menţinerea structurii sănătoase a pielii, părului şi unghiilor.
Vitamina A asigură un scalp sănătos, are efecte benefice în cazul unghiilor friabile şi în acnee.
Iodul favorizează arderea grăsimilor, stimulează creşterea şi menţine sănătatea părului, unghiilor, pielii şi dinţilor.
Mineralele din compoziţia produsului, zincul şi cuprul, asigură nu doar buna funcţionare a sistemului imunitar, ci şi sănătatea pielii, păstrarea pigmentaţiei pielii şi părului.
Utilizarea produsului conferă un aspect general mai sănătos, păr mai strălucitor, o piele cu un plus de prospeţime şi fermitate.
Mod de administrare:
1 tabletă pe zi. A nu se depăşi doza zilnică recomandată.
Conţinut:
100mg Colagen Hidrolizat; 100mg L-metionină;
90mg Extract de coada calului; 77mgL-cisteină;
40mg Extract de urzică; 40mg Siliciu; 30mg Colină;
30mg Vitamina C; 30mg Niacină; 10mg Vitamina B6;
10mg Zinc; 5mg Vitamina B; 22mg Cupru;
750mcg Vitamina A; 50mcg Iod; 10mcg Vitamina B12.
Promotie speciala: la achizitionarea a doua flacoane veti beneficia de un test de sanatate gratis pentru a sti ce deficite de vitamine, minerale, coenzime, aminoacizi, etc, sunt in corpul dumneavoastra.