| daculliber a întrebat:

Am auzit de multe ori la televizor „victima prezenta leziuni incompatibile cu viața". Care sunt astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lovelife00018 a răspuns:

De exemplu caderea de la inaltimi foarte mari, socuri electrice foarte puternice, situatii in care resuscitarea nu da rezultate, unul sau mai multe organe vitale sunt foarte afectate. Cam la asta se refera. Accidentari foarte grave.

| Mavni a răspuns:

Orice rana, lovitura, etc care il omoara.
Ce sa enumar? Pot fi lovituri usoare sau pot fi lovituri mortale. La fel orice leziune posibila.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt multe leziuni care duc la moarte, respectiv care afecteaza organe vitale - inima, creier, ficat, plamani, etc.
Ca sa le enumer pe toate ar trebui sa scriu o gramada si nu vad ce rost ar avea.

| IceRope a răspuns:

Alea care nu te lasă să trăiești. Alt isteț...

| ShawCristi a răspuns:

Pe romaneste, leziuni incompatibile cu viata inseamna decapitari, dezmembrari, eviscerari si orice astfel de leziuni foarte urate. Nu orice leziune este incompatibila cu viata, o mana rupta sau o splina rupta, un cap spart, o hemoragie medie si asa mai departe, sunt compatibile cu viata, in sensul in care, daca se intervine la timp, se poate supravietui. Dar fara cap, nu se poate. Ori fara organe (eviscerare). Iar cand auzi aceasta exprimare, clar victima a fost zdrobita, decapitata sau imprastiata.