| Andreea9222 a întrebat:

Am auzit nu mai stiu unde ca daca esti pe stop nu poti merge la dentist ca nu stiu ce hemoragie se poate face.Este adevarat? Cu argumente pls.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. In timpul menstruatiei, coagularea este redusa, ca sa se poata elimina tot endometrul necrozat. Orice manevra invaziva se va solda cu o hemoragie mai mare decat in mod normal.

6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Nu,nu este adevărat. Gingiile, cariile, nervii dintelui sau alte probleme dentare nu au niciun fel de legătură cu stop-ul.Acesta oricum nu este o boală ci doar o etapă din viața fiecărei femei sănătoase. Trece repede și nu are legătură cu dentistul.

Numai bine!

| katy a răspuns:

Nu e adevarat, du-te unde vrei.alea sunt aberatii.cliclul nu contine doar sange, mai mult e apa decat sange.tot ce trebuie sa faci la menstruatie e sa mananci bine si sa faci exercitii ca sa nu ai dureri, dar poti merge la dentist.

| PuFuLeTe a răspuns:

E o totala prostiee!laughing Cum sa crezi asa cevaa?straight face Nu e deloc adevarat! e adevarat ca atunci cand esti pe stop nu ai voie sa faci efort dar nu sa nu mergi la dentist!happy Nu mai baga de seama toate spusele altora care unle sunt chiar niste marii tampenii! Sper ca team lamurit!big grin Fundaa?smug

| drstomatolog a răspuns:

In timpul ciclului menstrual timpul de coagulare creste (sangerezi mai mult in timpul manevrelor sangerande), riscul de infectie este mai crescut (imunitatea este scazuta) si pragul durerii este mai scazut ( sensibilitate mai mare la durere).

| Unique_8782 a răspuns:

Mai cand esti `pe stop` nu esti bolnava. E doar pur si simplu o etapa din viata fiecarei femei sanatoase.

Nu este adevarat nici asta nici alte `mituri` care se spun despre zilele cand esti la ciclu!

| Lisa a răspuns:

O TOTALA prostie. Va rog frumos. Ce legatura au dintii si gingiile cu abdomenul?laughing).
In concluzie: te duci la dentist nu la spital laughing.