| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ciclu din 2 februarie in jur de 6 zile. In data de 22, adica ieri mi-a revenit, crape, sangerare, etc. Dar azi mi s-a oprit. Se poate să am ciclu de o zi? Pot fi însărcinată? Iar aseară am făcut sex cu prietenul meu care nu stie daca si-a dat sau nu drumul în mine. E cazul sa iau o pastilă de a2a zi chiar dacă nu sunt în perioada fertilă? Mentionez că am 17 ani, aproape 18. Nu vreau raspunsuri aiurea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Un drum la medicul ginecolog ar fi mult mai indicat decât să aștepți un răspuns de pe TPU. El îți va spune exact ce poate fi. Sunt multe de spus. O menstruație venita de 2 ori într-o lună este clar o dereglare hormonala ceea ce numai un medic îți dă un verdict. Lasă pastila de a doua zi decât să îți faci rău, mergi azi de urgență la ginecolog, poate fi și un chist ovarian, pot fi n probleme. In cazul unei sarcini și o menstra avută, șansele sunt minime. Pastila de a doua luată la fiecare accident de-al vostru vei avea de suferit de la ea. Se ia doar de 2 ori pe an, nu este pastila de contracepție! Și nici o bomboana!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic.