| 09Ioana09 a întrebat:

Am avut ciclu la începutul lunii iar ieri am avut o sangerare exact ca la ciclu care s-a oprit. Mentionez ca am dereglari ale ciclului, ginecologul mi- prescris niste pastile. Aseară prietenul meu dintr-o greșeală și-a dat drumul în mine. E cazul de pastilă de a2a zi? Ce efecte negative presupune? Ce sanse sunt sa rămân însărcinată dacă nu sunt în perioada fertilă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca, ginecologul ti-a prescris pastile anticonceptionale (nu aspirina).
In acest caz, daca le ai luat regulat, ai sanse minime sa ramai insarcinata, mai ales daca nici nu esti in perioada fertila.

| MihaelaDart a răspuns:

Chiar nu poti intelege raspunsul meu pe care ti l-am dat la intrebarea pe care ai sters-o? Mergi la medicul ginecolog. Pastila de a doua zi nu este bomboana sa o iei la fiecare accident pe care il voi il faceti. Mergi de urgenta la medicul ginecolog si spune-i problema. Pot fi dereglari hormonale, nu sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi in perioada fertila a ciclului menstrual in cea de a 20-a zi a actualului ciclul menstrual este extrem de mica avand in vedere cele precizate de tine intr-o alta intrebare, in care ai mentionat :
'' în 22 Februarie | 09Ioana09 a întrebat:
Dacă am avut menstruatie in data de 2 februarie,... ''.
Pe baza celor explicate se poate aprecia ca in proportie de peste 99% NU ai mai fost intr-o zi a perioadei fertile si ca atare tot in aceeasi proportie de peste 99% se poate aprecia ca si formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Folosirea pastilei contraceptive intr-o asemenea situati si in acest moment ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta fiindca posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui act sexual care este intretinut in afara zilelor perioadei fertile este egala cu 0 (ZERO). Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Depinde ce pastile ti a prescris ginecologul!