| MarianyyCristianoo199468 a întrebat:

Am avut entorsa la picior si la doctor mi-au pus ghips 2 saptamani, duminica l am dat jos dar acum este un pic umflat si nu pot calca in el.
Imi puteti spune ce pot sa fac sa se dezumfle si cum sa calc in el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa faci fizioterapie și kinetoterapie cu persoane specializate. pana atunci, pune intr-un lighean mare apa calda (nu fierbinte, ci numai buna) cat sa poti scufunda toata zona umflata. Apoi pune doi pumni de sare grunjoasa (sare de muraturi), dizolv-o si fa exercitii cu piciorul scufundat in aceasta apa. Indoaie-l, misca-l, roteste-l, toate miscarile pe care le poti face. Ar trebui sa faci de doua ori pe zi minim cate 20 de minute. O sa faca minuni pentru mobilitate.

| DevilNight01 a răspuns:

Se dezumfla cu timpul nu ai ce sa ai faci si casa mergi iti trebuie carje