| Frank51 a întrebat:

Am avut infectie urinara acum 2 saptamani, am luat antibiotice prescrise de medic, mi-a trecut, dar azi am inceput sa simt simptomele din nou, adica nevoia de a urina frecvent, doar atat de data asta nu ma doare si nu am arsuri sau usturimi nimic. Este tot infectie urinara sau e altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, deocamdată, este vorba doar de o răceală abdominală happy
Dacă aceasta se agravează, atunci te poţi alege şi cu o infecţie urinară...

Toate cele bune.

| Lola05 a răspuns:

Of, vezi că infecțiile astea sunt tare ciudate. Așa am pățit și eu exact ca tine când am luat Nolicin, infecția teoretic mi-a trecut, urina nu mai era tulbure și nu mă mai ustura nimic, dar tot aveam o senzație ciudată la urinare și simțeam nevoia să merg la baie des.
Mergi la plafar și cumpără ceai de coada calului. Bea ceai din acesta, măcar 3 căni pe zi timp de o săptămână. Și pe lângă ceai, bea multă apă. Nu urina mai devreme de jumătate de oră de la ultima urinare, că îți iriți uretra și îți va veni și mai des să mergi la baie. După ce vei curăța bine vezica și rinichii cu apa și ceaiul de coada calului, vei vedea că te vei simți mai bine.
Încă un lucru: ai luat antibiotice, dar un probiotic ți s-a prescris? Dacă nu, mergi chiar tu la farmacie și cumpără eubiotic, ia de 2 ori pe zi câte un comprimat. Probioticele nu îți fac rău, te ajută să îți refaci flora microbiană benefică, după un tratament cu antibiotice mai ales.
De acum înainte ai mare grijă să bei apă suficientă zilnic, pentru că în absența unei curățări adecvate a vezicii prin urinări mai dese infecțiile pot recidiva foarte ușor! Ascultă la mine că sunt pățită... un an de zile m-am chinuit încontinuu!

| ElenaAurora81 a răspuns:

Recomandat este de facut un ecograf la rinichi si o analiza la urina pentru a afla cu exactitate cauza recidivii.In cele mai multe cazuri, infectia urinara, dupa un tratamemt corespunzator trece, de aceea, o analiza a urinii cat mai curand este recomandata.