| Diegoxyz a întrebat:

Am avut niste palpitatii dar au trecut si imi e cam frica.De la un timp uneori am palpitatii dar trec si mi-e frica sa nu am ceva! Vreau sa zic ca ma confrunt si cu atacuri de panica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi ai ceva. Panica provoacă palpitații. Nu faci difeerența între primejdie, pericol real, exteern. și frică, care e internă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În ce fel momente ai palpitații?

| Diegoxyz explică (pentru supadeceapa):

De exemplu cand ma emoționez, la scoala, sau cand ma joc pe ps4

| supadeceapa a răspuns (pentru Diegoxyz):

E normal să ai palpitații când te emoționezi sau când te joci (produci adrenalină). Dacă simți că-s prea puternice, scăpate de sub control, mergi la medic.

| Apokales a răspuns:

Ar putea sa fie un efect al consumului de cofeina. Consumi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt din cauza anxietății nu ai tratat cum trebuie anxietatea și sa agravat tu ți le induci din cauza faptului cum gândești ai niște frici ascunse de care nu te ai eliberat poate nici nu ești conștient de ele, ele îți creează atatea probleme. Încearcă ceai de sunătoare 6 săptămâni câteva căni pe zi dacă nici asa nu te vei simți mai bine nu știu ce sa zic e vorba de autocontrol de educarea mentala cauzele ce duc la anxietate sunt multe tu o aveai deja de ceva timp da simptomele ți au apărut mai târziu. Nu știu ce sa zic de psihiatrii și de tratamentul lor te calmează puțin da nu tratează anxietatea cel puțin nu tipu asta de anxietate care pare o tulburare anxioasa nicidecum un episod. Socializarea am sesizat ca ajuta foarte mult dacă ai deja atacuri de panica e nasol nu-i de joaca aici te-ar putea ajuta într-o oarecare măsură tratamentul sau un psihoterapeut. Asa se manifesta anxietatea netratata cu atacuri de panica repetitive.

| Eugen80 a răspuns:

Mergi la doctorul de familie si sa-ti faci niste analize. Nu este normal sa ai atacuri de panica la nici o varsta.

| Diegoxyz explică (pentru Eugen80):

Am facut analize, am fost la cardiologie in Timisoara si in afara de magneziu/calciu a fost tot ok

| Eugen80 a răspuns (pentru Diegoxyz):

Daca medicii ti-au recomandat calciu si magneziu, atunci e clar ca ai lipsa de mai multe minerale in corp. Deci mananca sanatos si carne si legume si fructe. Citeste pe net ce contine fier, iar calciu si magneziu gasesti si sub forma de comprimate. NU teagita cau calciu din lapte si branza, pentru ca NU se mai trage de catre corpul tau din lapte si branza. Daca vrei ceva sanatos bea si mananca numai produse din lapte de capra si oaie.

| Marian087 a răspuns:

Iti arat printr-un video de 5 min facut de mine pas cu pas cum sa scapi de palpitaii si stari de panica renuntand la 5 lucruri care te afecteaza zi de zi fara sa iti dai seama.Am avut 4 ani de suferinta si de 3 ani nu mai am nimic, sunt din nou un om normal, fericit si perfect functional.https://youtu.be/svg7caPXxHo