| Anonim2htqbf a întrebat:

Am calcat aseara intr-un spine, pe moment nu m-a durut dar dimineata cand m-am trezit a inceput sa ma doare cand merg si e rosie zona *( doar in partea dreapta a intepaturii ). Bunica mi-a pus otet si betadina pe locul intepaturii
Oare e caz de tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu neaparat. Dar orice rana doare si se inroseste. Pentru Tetanos (cu "T" mare ca este substantiv propriu). Daca spinul este din zona unde pot fi fecale de animale si pentru linistea ta mergi la Urgenta. Eu nu mi-as face atatea probleme. Mierea este un dezinfectant bun.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la medicul de familie sau la urgente. Spinul ramas acolo trebuie neaparat scos.
Nu uita sa-ti iei si cardul de sanatate cu tine. Mergi chiar acum.

| Anonim2htqbf explică (pentru anonimg):

Spinul l-am scos, nu e acolo. doar locul ma doare

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Si unde sa mearga Duminica? La care medic de familie? De Urgenta ai auzit?

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

Pai am scris "sau la urgente".

| anonimg a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

E normal să te doară. Anticorpii vor lupta cu microbii ramasi in urma spinului. E bine sa consumi cruditati.

| Anonim2htqbf explică (pentru anonimg):

Ziceam de Andreibegu123.

| Anonim2htqbf explică:

Esti un bou cu,, B" mare!

| Anonim2htqbf explică:

Tu vorbesti ma? Tu care este esti gay + ti frica de intuneric? pe bune, acum 500 de ani cand nu exista curent electric oamenii cum dormeau? Nu venea,, Bau-Bau" la ei laughing). Vezi-ti de treburile tale de,,, gay " si lasa-ma pe mine in pace, eu am o problema care daca nu e tratata la timp poate recidiva si sa ajung la complicatii.