| SavaSava a întrebat:

Am calcat intr-un cui ruginit. A curs foarte mult sange imediat dupa ce l-am scos (adica foarte repede).Dar e umflat putin, a intrat intr-o zona sensibila din talpa picirului:acolo unde se "gadila" lumea.Ce sa fac si ce risc sa patesc dace e infectat cu tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Puneti spirt la picior sau ceva medicantos daca ai, risti o infectie dar gandeste pozitiv si eu am calcat in cuie si cred ca multi au calcat, maine mergi la doctor si vezi ce spune te doare tare in repus?

| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca multi dintre noi nu am dat mare importanta unei astfel de intepaturi dar, cu tetanosul nu trebuie sa te joci, nu-ti trebuie decat putin ghinion! Mergi la medic!

| HardCore7750 a răspuns:

Daca ai antitetanos, nu e nici o problema, daca nu ai, trebuie sa iti faci cat mai repede
O seara buna

Răspuns utilizator avertizat
| SirGilbert a răspuns:

Riscul poate fi foarte mare, mai ales daca e si ruginit.
Fugi la urgente si fa-ti anti-tetanosul!

| Lance a răspuns:

Exista o sansa ca rana sa fi fost irigata de sangerarea abundenta. Cu toate astea, fugi la medic, diseara, la urgenta. Nu astepta pana dimineata.