| RainOfColors a întrebat:

Am cateva intrebari:
1. Vi se pare putin tarziu sa imi pun aparat dentar (fix) in clasa a 6-a, la 12 ani?
2. Ce ma sfatuiti : Sa imi pun aparat dentar fix cu bracketi din metal sau din ceramica?
3. Am auzit ca, dupa scoaterea aparatului dentar mai trebui purtat un alta aparat. As vrea si eu cateva informatii despre el : trebuie purtat doar noaptea sau toata ziua? in ce consta? care ar fi pretul? afecteaza in vreun fel vorbirea? cam cat timp trebuie purtat avand in vedere ca am 12 ani? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți răspund la toate cele trei întrebări printr-un singur răspuns, astfel: nu este târziu să pui aparat de corecție dentară la vârsta de 12 ani (el se poate pune până la vârsta de 40 de ani!), tipul/perioada de purtare/etc. numai medicul ortodont hotărăște, nu tu, nu noi!
Mergi la el și împreună veți vedea ce este cel mai bine pentru tine.
Pa, pa.

| Kristinikaaa a răspuns:

Nu este nicidecum prea tarziu, ci este varsta perfecta, pentru ca la 12 ani ai toti dintii definitivi erupti (mai putin molarii de minte). Iti recomand bracketii din metal, sunt si mai eficienti si mai ieftini, nici nu afecteaza smaltul in vreun fel. Perioada in care porti aparatul dentar fix poate fi determinata doar de medicul dentist sau ortodont - dar dat fiind faptul ca acesta este mai intai un tratament apoi rezolva si probleme estetice, e bine sa nu precipiti scoaterea lui. Tot medicul decide daca dupa tratament mai trebuie sa porti ceva; in general se lipeste o contentie (ca o sarma subtire) in spatele dintilor pentru a mentine efectele.
Aparatul dentar fix nu afecteaza in niciun fel vorbirea, dar cu siguranta iti afecteaza obiceiurile in ceea ce priveste igiena. Dentistul iti va arata exact cum trebuie sa perii dintii in perioada in care il porti.
Dupa aplicarea bracketilor poate sa apara o durere difuza, ca o tensiune, dar care trece in maxim cateva zile. Este cat se poate de suportabila si e un semn bun ca aparatul isi face treaba. Daca mai vrei detalii, poti intreba tot aici in topic.

| RainOfColors explică:

Alt* in loc de alta, ma scuzati...

| SpongeBob21 a răspuns:

Pai mie nu mi se pare tarziu... e chiar varsta perfecta! Din cate stiu trebuie purtat in jur de 2 ani. din pacate nu stiu mai multe! Sper sa te lamuresti! Pup!