| YoMsG a întrebat:

Am cazut la fotbal,m-am dus la spital, m-a pus sa fac radiografie si mi-a spus ca e fractura, pe la degete/incheietura de la mana dreapta.Mi a zis ca 6 saptamani trebuie sa stau cu ea.Mi a bagat o in ghips,dar pana biceps.E indoita si destul de incomfortabil,si ma impiedica sa fac multe lucruri.A inceput si sa miroasa ghipsul pe la zona incheieturii,cel mai probabil de la faptul ca aveam si julitura mare in palma si s-a scurs coptura aia din ea si s-a imbibat in el.L am mai spalat, si palma in ghips dar tot miroase si se simte de exemplu cand o tin pe picior sau pe mine in pat, neavand cum s o tin altfel. Miercuri fac 2 saptamani de cand o am in ghips.Mi s-a spus sa ma duc la 3 saptamani sa mi o bage pana in cot, daca nu ma insel.Doar pentru lovitura la incheietura am considerat o ca mi-a pus o prea mult in ghips, si mi au spus si mai multi oameni.As vrea sa ma duc vineri sa mi l puna pana in cot.Pana acolo trebuia de la inceput sau e bine pana la biceps? Sa ma duc atunci cand mi am plnuit, adica vineri, la 2 saptamani si 2 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie obligatoriu imobilizata initial si articulatia de mai sus, asa ca daca ti-ai fracturat incheietura pumnului, este obligatoriu ca initial sa iti imobilizeze si articulatia cotului, deci ghipsul trebuie sa fie pana la mijlocul bratului (e si logic, daca te gandesti la ce ai invata la fizica si la biologie). Nu stiu cine ti-a spus ca e prea mult, dar banuiesc ca niste copilasi care inca nu au ajuns la liceu si nu au niste notiuni de baza de fizica si biologie.
Du-te la schimbarea ghipsului exact cand ti s-a spus, adica dupa 3 saptamani, nici cu o zi mai repede. Fracturile de incheietura pumnului se vindeca foarte greu, si asa 3 saptamani de imoblizare completa este foarte putin.