| omoratha de sentimenthe a întrebat:

Am cazut pe mana stanga aseara. De cum m-am ridicat am observat ca ma doare incheietura mainii si nu prea pot indoi mana din incheietura sau sa misc degetele prea tare. Nu mi-am pus nici o compresa desi s-a umflat putin la incheietura. Oare mana imi este rupta? O prietena mi-a zis ca daca mana era rupta nici nu puteam sa inchid un ochi toata noaptea. Dar adevarul este ca nici nu prea am putut dormi, mana ma durea, nu foarte tare, dar cat sa nu pot adormi. Mana imi este rupta sau doar sclintita? Si daca nu este rupta, ce asi putea face sa nu ma mai doara si sa nu mai fie umflata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Eu stiam ca poti sa pui o compresa cu un cartof (adica: cureti un cartof, tai rondele si il pui pe mana, apoi te bandajezi cu o bucata de tifonbatting eyelashes
Nu cred ca e ruptastraight face daca poti sa o strangi si sa misti degetele nu e rupta. Daca nu iti trece pana maia pe seara mergi la medic:*

Sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SweetCandy):

Asta se foloseste cand ai febra si se pune la cap laughing.

| pepe a răspuns:

Trebuie să te duci să-ţi faci o radiografie şi în cazul în care nu ai nimic grav înveleşte-ţi încheietura cu frunză de varză dulce.

| Nuuu a răspuns:

Urgent la medic! Chiar daca e sclintita tot o sa ai probleme mai tarziu cu ea daca nu te duci la medic!

| m77 a răspuns:

Neaparat du-te la medic. o radiografie va fi concludenta!

| Fvn a răspuns:

Poate ti-ai fracturat-o... du-te si fa o radiografie, e cel mai bine.
sper sa nu fie nevoie sa-ti o bagi in ghips, mai ales cu caldura astaI don't want to see

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit la fel acum cateva zile cand ma dadeam pe role.(mi s-a intamplat miercurea trecuta)mi-am pus comprese reci si acum folosesc crema bengay si a inceput sa-mi treaca. tatal meu mi-a spus ca daca imi rupeam mana plangeam de nu mai puteam.si acum ma doare incheietura dar fac exercitii usoare. daca nu poti sati misti degetele inseamna ca ai mana rupta.mergi la doctor daca te doare tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am dat la scanderber si mia pocnit osu...si mi-e frica sa merg la doctortongue

| DeyuXd a răspuns:

Daca mana ta este vanata unde ai gazut si daca este umflata sarputea sa ai mana fracturata

| ic3 a răspuns:

In asemenea cazuri e recomandat sa faci o vizita la medicul specialist.implicit la un medic ortoped.Pentru a evita inflamarea (durerea)e bine sa imobilizezi in vreun fel articulatia afectata si sa pui comprese cu apa rece si gheata.De ce este recomandat un control medical? Pentru ca exista posibilitatea existentei unei fracturi la nivelul bratului afectat.La fel de bine poate fi entorsa sau intindere de ligamente... Dar sfatul meu e sa te duci cat mai repede la medic...Insanatosire grabnica!