| Mariu0699 a întrebat:

Am ceva zile bune de cand nu reusesc sa dorm si daca dorm, e pentru aproximativ o ora.
In trecut tot asa aveam si de la farmacie mi-au dat ceva somnifere naturale (niste capsule), si nu a mers. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aurora99 a răspuns:

Salut! Pana la a recurge la medicamentatii mai mult sau mai putin naturiste iti spun doua modalitati care mie mi-au alungat insomnia:
1. ceai in fiecare zi(lavanda, tei, iasomie sau orice alt ceai preferi insa plantele acestea sunt antidepresive si induc un somn usor.nu cred ca le-am mentionat pe toate insa asta imi amintesc eu acum)
2.asta consider esential,este vorba de meditatie.te invata nu numai "sa-ti aduci aminte" cum este sa respiri corect, ci te scapa si de anxietate, panica, stress, depresie etc daca practici in fiecare zi cel putin 15 minute(zic eu). incepand cu 5 minute la inceput si ducand la 15-20 minute,practic vei invata sa degusti fiecare moment, fiecare secunda, sa fii cufundat in prezent si, cu alte cuvinte, sa nu ai atat de multe ganduri nerezolvate in subconstient.Practica asta te va scapa de multe lucruri pe care rutina ne-o "impune", inclusiv tulburari de somn.
Sper sa ajute, din nou, aici mi-am folosit propria experienta.Insanatosire grabnica!
PS: uite aici niste linkuri meditative:

https://youtu.be/y8LIbeKQ60U

https://youtu.be/_Xl-AXy-nLA

https://youtu.be/jUpr0aSYu6A

| Mariu0699 explică (pentru Aurora99):

Multumesc. Stii si la ce fel de medic specializat in asta va trebui sa merg sa ma consult?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la medic pentru investigatii si tratament, ca lipsa somnului duce la probleme mari de sanatate, inclusiv probleme neurologice.

In orice caz, daca ne-ai descrie ce se intampla cu tine, de ai ajuns sa nu dormi noptile, poate te-am putea ajuta.
Descrie 1 zi din viata ta, de dimineata pana noaptea cand ajungi in pat. Ce faci toata ziua, descrie-ne cum decurge totul, ce mananci, ce bei, cat de des...cu cine esti acasa, cu cine dormi in camera samd.

| Mariu0699 explică (pentru Violleta2022):

Pai daca adorm pe la vreo 7dimineata si ma trezesc la 8, e o problema. Munca, mai umblu, mai ies prin oras si astea. Cand vine noaptea nu imi vine deloc somn si uneori incerc sa ma uit pe telefon la ceva "neinteresant" ca am gandit ca poate asa pot adormi asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariu0699):

Bineinteles ca este o problema, imensa!
Somnul de nopate nu poate fii inlocuit cu cel de zi, ca sunt hormoni vitali functionarii creierului si corpului, care se elibereaza NUMAI NOAPEA cand dormim, intre 10 si 2 noaptea mai precis, Serotonina si melatonina.
Lipsa celor 2 hormonii, duce in timp la probleme psihiatrice si neurologice.
Citeste pe internet ca sunt sute de articole medicale explicand ce se intampla cand privezi corpul si creierul, de somnul de noapte.

| ArmywCode a răspuns:

Fii fericit ai timp sa iti exersezi telentele, sa performezi in anumite domenii si sa fii foarte bun in ceea ce faci. Nu ai nevoie de somn? Fa ceva util nu pierde timpul dormind.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru ArmywCode):

Ai foarte mare dreptate. Oricum trei sfert din viata dormim

| Mariu0699 explică (pentru ArmywCode):

Talentele le poti exersa si ziua, noaptea am nevoie de somn