| MiZzi a întrebat:

Am citit ca pentru a face un test de sarcina trebuie folosita urina de dimineata. Daca o pun dimineata intr-un recipient pentru urina si fac testul seara cu acea urina e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Trebuie sa faci testul in maxim o ora de la recoltare, de preferat in primele 20 de minute. Nu mai are nici un rost sa faci testul daca au trecut mai multe ore de la recoltarea urinii.

| yellowalien a răspuns:

Fă-l cu urina de dimineaţă, dimineaţa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testul se face ATUNCI, dimineaţa, cu urina PROASPĂTĂ!

Toate cele bune.

| LolaLollita a răspuns:

Cred ca e cel mai bine sa citesti instructiunile testului de sarcina pe care il cumperi, acolo de obicei sunt precizate aceste informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu-l faci seara, îl faci dimineaţa!
Testul de sarcină se face din prima urină de dimineaţă!
Te pup!

| MiZzi explică (pentru anonim_4396):

Pai pastrez prima urina de dimineata in recipient si il fac seara cu acea urina de dimineata pentru ca dimineata nu prea pot sa-l fac deoarece ma pot prinde ai mei si nu e tocmai placut. Are ceva?

| karsivan a răspuns:

Nu, nu este ok.

| karsivan a răspuns:

Faci pipi de dimineata i-l pui in borcanel si gaseste un motiv sa iesi afara si faci testul undeva la ghena de gunoi sau vezi tu unde.