| lumy4u a întrebat:

Am citit o aberatie pe net,cum ca daca te duci sa iti scoti o masea,instrumentele te pot infecta,si poti muri dupa! WTF,voi ce ziceti, o fii adevarat? laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Probabil e in regula.cand e vorba de dezinfectare nu modestia cabinetului ci de igiena e vorba si binenteles de medic

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Bineînțeles că este adevărat, dacă respectivele instrumente medicale nu au fost sterilizate corespunzător înainte de intervenție, poți contacta diverse boli precum hepatită, sifilis sau chiar SIDA.

| totElodia a răspuns:

Da. Si daca mananci legume te tranformi in pastarnac.

| xButterflyxX a răspuns:

Pai stii ca exista hepatita A, B si C?
Hepatita B si C se ia prin sange, adica inclusiv la dentist daca nu sunt sterilizate. De exemplu vine cineva cu hepatita C la dentist sa isi scoata o masea si foloseste instrumentele si dupa aia daca nu le sterilizeaza si vine altu dupa el poate lua hepatita C si el.Insa de murit, nu stiu daca se poate muri.thinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu sunt sterilizate da te pot infecta.

| mixxjim a răspuns:

Da, e adevarat daca nu sunt sterilizate sau sterilizate corespunzator, adica la temperatura care trebuie si durata de timp corespunzatoare. in afara de hepatite mai este si virusul HIV, care da SIDA, boala incurabila care se transmite si pe cale sexuala si de la care se moare in cativa ani. in plus se pot face si septicemii, socuri septice, unele dintre ele putand duce chiar la moarte rapida daca nu sunt diagnosticate corect si tratate rapid. acum medicii nu sunt inconstienti sa faca chestii aiurea ca stiu si ei ce inseamna si majoritatea instrumentelor dentare au devenit de unica folosinta, tocmai din cauza asta

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Toate instrumentele sunt dezinfectate sau schimbate de la un pacient la altul, n-ai de ce sa iti faci griji.
Dar nu m-as mira sa existe un caz din asta in Romania, totusi, cred ca e putin probabil, toti dentistii sunt seriosi.

| roxaa15 a răspuns:

Daca nu se dezinfecteaza bine toate instrumentele poti lua o gramada de boli: hepatia, infectii care pot da in septicemii, hiv.Dar nu cred ca e cazul daca mergi la un cabinet serios

| lumy4u explică (pentru roxaa15):

Ma gandeam sa merg la cabinetul de la noi din bloc, e un cabinet modest, dar am auzit ca doctorul e bun.ce zici?

| roxaa15 a răspuns (pentru lumy4u):

Probabil e in regula.cand e vorba de dezinfectare nu modestia cabinetului ci de igiena e vorba si binenteles de medic

| Puffulets a răspuns:

NU e adevarat. Dar poti face infectie daca aparatele nu sunt sterilizate foarte bine de catre medic.

| MaddSkillz a răspuns:

Mai bine cand te duci la dentist ori iti iei instrumentele de acasa laughing ori le sterilizezi tu acolo happylaughing

| xamwazady a răspuns:

Depinde.

| denis112233 a răspuns:

Nu:*