| danielaciu a întrebat:

Am colesterolul foarte mare, ce medicamente imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

MEDICU si ANALIZE

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hipocolesterolemiantele au destul de multe reactii adverse, se dau in functie de ce alte boli mai ai, nu iti pot fi recomandate pe internet. Medicul de familie stie ce preparat ti se potriveste. Trebuie doar sa-l intrebi.

cristian
| cristian a răspuns:

Medicamentele ti le recomanda doar medicii.
Eu iti recomand usturoiul.

| nicky a răspuns:

Sotul meu a luat Lipanthyl 160 MG pentru. colesterol si trigliceride marite si e ok deocamdata, mie mi-au iesit trigliceridele mari si mi-a prescris Lipanthyl 200 Mg dar daca ai insuficienta renala, hepatica nu iti sunt indicate. Cel mai bine ar fi sa te consulti un medic.

| mariazet45 a răspuns:

Subscriu la ce a zis cristian si citeste cu atentie ce scria cu rosu la inceputu intrebarilor despre sanatate

| miriam a răspuns:

Trebuie sa urmezi o dieta sa elimini grasimile, mezelurile, prajelile, dulciurile si sa consumi lapte si derivatele sale in cantitati moderate.Medicamente iti poate recomanda doar dr daca este nevoie si nu este suficienta doar dieta.

| mioara_1431 a răspuns:

Zocor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem noi recomanda medicamente, doar medicul.
iti pot spune sa mergi la medic sa iti dea el. pina atunci nu manca grasimi. puiul il mananci fara piele, mananci multe legume si fructe, poti lua capsule de usturoi, bea ceai verde. dar du-te la medic sa vada daca ai si trigliceridele mari. aici putem spune ce stim din experienta noastra dar nu ti se potriveste tie, poate. de aceea trebuie sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand un tratament naturist: vasacor. e foarte eficient, si nu are efecte secundare, nici nu interfereaza cu alte medicamente.

| robyboy a răspuns:

Renunta l; a carnea de porc si paine in cantitati mici, mancarea de dimineata sa fie cea mai mare cantitativ, iar seara dupa 8 nimic