| anonim_4396 a întrebat:

Am cosuri albe pe frunte.
E bine sa ma spal cu apa calda si sapun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Seara, cate o picatura de pasta de dinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile albe sunt de fapt pungute cu grasime, care semnifica ca ai colesterol marit.
Te poti spala cu apa calda si sapun, dar ele nu vor dispare, decat in timp indelungat, daca schimbi dieta care o manaci acum, cu una sanatoasa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cosurile albe sunt de fapt o acumulare de sebum, sunt pori blocati.
Cel mai probabil ai ten gras. Si sapunul este inamicul tenului gras pentru ca usuca foarte tare pielea si o face sa produca si mai mult sebum. Ar trebui sa te speli cu un gel de curatare pentru ten gras (asta daca ai ten gras, e posibil sa ai ten mixt si astfel sa iei un gel pentru ten mixt), il gasesti la orice farmacie sau hipermarket.
Si nu, nu recomand apa calda, apa rece face mai bine tenului.
Ar fi indicat si sa iti exfoliezi tenul o data pe saptamana.
Daca ai grija cum trebuie de pielea ta si cosurile vor incepe sa dispara.