| Laurrius a întrebat:

Am cumpărat niște benzi nazale pentru ușurarea respirației pe nas pentru că am deviatie de sept, de la Pilulka. Eu știu că benzile sunt pentru sforăit și că se poartă noaptea. Întrebarea mea este: pot să le port nonstop? Adica și ziua si noaptea? Am nevoie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu ai intrebat o pe farmacistă? Ea stie, mergi inapoi si intreaba o

| Sophieka a răspuns:

Nu stiu nimic legat de benzi dar produsele precum uleiul esential de menta e foarte util pentru usurarea posibilitatii de a respira.

Cumperi de la o farmacie naturista un ulei esential de menta, ca de ex : https://www.pilulka.ro/ulei-esential-menta-10ml-herbavit
Eu le prefer pe acestea de la Herbavit sau de la Steaua Divina.
Si inhalezi doar mirosul, punand sticluta la nas, si mirosind usor. Sa nu ajunga uleiul esential in narile tale! O alta metoda eficienta este de a pune 3 picaturi, nu mai mult, de ulei esential pe o batista sau servetel, apoi pui batista la nas si inhalezi mirosul.
Pe langa ca te ajuta sa respiri, iti da si o stare de liniste fiind o practica de terapie naturala.