| sabin89 a întrebat:

Am cumpărat struguri fără sâmburi. Ştie cineva care e tehnica (sau tehnologia) prin care se poate obţine aşa ceva? Sunt şi lămâi fără sâmburi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Modificati genetic. Chinezii au scos pentru prima data acesti pepeni fara samburi si apoi s-au raspandit si in alte tari. Secretul obtinerii unui pepene fara seminţe este o substanţă chimică numita colchicină, care se foloseşte şi în tratarea gutei. Substanţa este folosită in genetica deoarece poate influenţa dezvoltarea cromozomilor. În cazul pepenelui, atunci când planta este tratată cu colchicină, seminţele florii se dezvoltă având două seturi de cromozomi, în loc de unul singur. Atunci când seminţele sunt polenizate, acestea ajung să aibă celule triploide (cu trei seturi de cromozomi). Aceste seminţe ajung la maturitate, dar seminţele acestui fruct nu sunt viabile din punct de vedere genetic, prin urmare nu pot deveni seminţele negre, cu înveliş tare pe care le au pepenii obişnuiţi. Pepenele rămâne astfel doar cu seminţele albe şi mici, care pot fi mâncate ca atare.

Se gasesc pe internet sub denumirea cu F1 fie pepeni sau legume sunt hibrizi, adica modeificati genetic, pentru o crestere mai rapida si rezistente la boli.
https://www.seminteplante.ro/329-seminte-legume-profesionale

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tehnica se numeste "creare in eprubeta"

| MihaelaDart a răspuns:

Bineinteles ca prin butasi. Sunt soiuri stenospermocarpic avand seminte sistave - rudimente de seminte de vie de vita nobila pentru strugurii fara samburi (apireni). https://pepinierele-roman.ro/......a-samburi/
Despre lamai gasesti raspunsul aici https://ro.wikipedia.org/wiki/L%C4%83m%C3%A2i

| sabin89 explică (pentru MihaelaDart):

Şi despre pepeni?

| sabin89 explică (pentru MihaelaDart):

Deci, primăvara când se seamănă pepenii, nu se pot folosi seminţele astea mici şi albe. Trebuie să se ia seminţe tot de la ăia vechi, obişnuiţi. Nu există riscul ca, tot modificând generaţie dupăgeneraţie de pepeni, să ne trezim că avem numai de ăştia modificaţi, ăia vechi fiind dispăruţi? Şi atunci, adio seminţe, adio pepeni?

| MihaelaDart a răspuns (pentru sabin89):

Aia vechi niciodata nu vor dispare, caci inca se cultiva pepenii cu samburi.
Aici te invata cum e sa cultivi din propriile seminte pepenii fara seminte http://gardenbio.ro/semintele-hibrid-f1/

| sabin89 explică (pentru MihaelaDart):

"În cazul pepenelui, atunci când planta este tratată cu colchicină, seminţele florii se dezvoltă având două seturi de cromozomi, în loc de unul singur."
Crezi că e în regulă să intervină omul în felul acesta? Nu e niciun risc de "side effects" pe undeva, cândva?

| MihaelaDart a răspuns (pentru sabin89):

Nu numai pepenele e tratat astfel si restul legumelor de pe piata! Efectele se vad in timp, de exemplu cand mori, corpul nu mai intra in putrefactie imediat, sa se degradeze rapid, ci incet ori uneori deloc, se mumifica. Au fost destule cazuri de acest gen. Alteori efectele se vad si in aparitia diferitelor boli. Viata o continuam ca atare. Daca e sa luam la purificat am manca numai iarba din paduri. Caci nici carnea din macelarii nu scapa fara a nu fi tratata cu hormoni inainte. Animalele sunt hranite artificial, injectate cu tot felul de substante si multe altele.

| sabin89 explică (pentru MihaelaDart):

Ce ştii despre roşii? Ce le-a făcut de au ajuns în halul ăsta? Nu mai au zeamă aproape deloc. Unii spun că sunt aşa pentru că sunt culese verzi şi lăsate să se coacă pe rafturi. Dar nu mi se pare o explicaţie. Chiar şi vara, când sunt lăsate să se coacă pe vrej, tot aşa sunt, fără zeamă, cotoroase şi fără gust. În plus, au şi o reţea de vinişoare albe, de îţi vine să le arunci de cum le tai. Şi nu numai alea din supermarket, ci şi cele din piaţă de laaşa-zişi producători. Sunt tratate doar cu colchicină? Sau le mai torturează şi în alt mod?

| MihaelaDart a răspuns (pentru sabin89):

Unele sunt hibrid, exemplu https://www.marcoser.ro/produse/seminte-de-legume/tomate/nedeterminate/.
Adevărul roșiilor tratate http://m.ziare.com/......ale-365267
Anul trecut mi-am cumpărat răsad de roșii, de dovlecei, vinete, salata și singurul îngrășământ a fost doar găinaț de pasăre și stropite pentru dăunători cu apa+praf de copt+săpun lichid. Roșiile erau zemoase, cărnoase și dulci.

| MihaelaDart a răspuns (pentru sabin89):

Modificati genetic. Chinezii au scos pentru prima data acesti pepeni fara samburi si apoi s-au raspandit si in alte tari. Secretul obtinerii unui pepene fara seminţe este o substanţă chimică numita colchicină, care se foloseşte şi în tratarea gutei. Substanţa este folosită in genetica deoarece poate influenţa dezvoltarea cromozomilor. În cazul pepenelui, atunci când planta este tratată cu colchicină, seminţele florii se dezvoltă având două seturi de cromozomi, în loc de unul singur. Atunci când seminţele sunt polenizate, acestea ajung să aibă celule triploide (cu trei seturi de cromozomi). Aceste seminţe ajung la maturitate, dar seminţele acestui fruct nu sunt viabile din punct de vedere genetic, prin urmare nu pot deveni seminţele negre, cu înveliş tare pe care le au pepenii obişnuiţi. Pepenele rămâne astfel doar cu seminţele albe şi mici, care pot fi mâncate ca atare.

Se gasesc pe internet sub denumirea cu F1 fie pepeni sau legume sunt hibrizi, adica modeificati genetic, pentru o crestere mai rapida si rezistente la boli.
https://www.seminteplante.ro/329-seminte-legume-profesionale

| RAY a răspuns:

Samburi aia contin iod care regleaza hormoni tiroidei, sa numai cumperi fara samburi, se elimina gena care fac samburi simplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este tehnică se obține prin nenumărate încercări de modificare a caracteristicilor speciei în sute de ani de plantare și replantare. Strugurii ca plante se înmulțesc prin butași iar nu prin semințele din boabele de strugure.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Am vazut si pepeni fara samburi. Astia nu se inmultesc prin butasi. Cum s-ar putea produce urmatorii pepeni pornind de la astia fara samburi?

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Dacă sunt fără sâmburi, în mod clar din ei nu vor ieși alți pepeni prin sâmburi, vă n-au. De ce n-au, întreabă la Dăbuleni.

| minrest a răspuns:

Tehnologia se numeste selectie artificiala. Am observat ca se pot gasi struguri, portocale, mandarine, vinete, lamai cu foarte putini samburi, si nu la fiecare fruct. Sunt soiuri in curs de stabilizare. Probabil cel mai greu e sa ajungi de la samburi foarte putini, la lipsa lor completa.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e nici o tehnologie. Adica ma rog, genetica naturala.

Plantele au parte de mutatii din cand in cand, cand omul a observat ca strugurii lui nu au samburi si treaba asta nu i-a parut un lucru rau a inmultit via aia.

Strugurii aia au devenit populari, mai ales pentru stafide, asa ca s-au inmultit ....asa ca azi gasim struguri din aia si la supermarket.

| Panamax a răspuns:

Modificari genetice.Probabil si cine-i mananca va face mai putine "seminte".

| Julia1188 a răspuns:

Sunt modificati genetic.