| Ujghgg a întrebat:

Am dat cu un gel pentru cosuri si mi-a uscat fata, m-a ars, ce sa fac sa se vindece? Am o pata mai maronie si se usuca pielea, cu ce sa dau sau sa astept de la sine sa treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai dat cu gel pe toata fata, nu doar pe cosuri.
Astfel s-a ars toata pielea.
Candva se va regenera pielea, in functie de nivelul arsurii.
N-ai ce sa-i mai faci, asteapta cu rabdare regenerarea naturala (fara sa mai aplici altceva peste aceea zona), altfel vor putea ramane urme pe viata!

| aditimus a răspuns:

Foloseste Aloe vera gel pentru regenerare si vindecare mai rapida.

| Violleta2022 a răspuns:

Gelul pentru cosuri se pune cat 1 sigura picatura pe fiecare cos, nu se pune toata fata, de aceea te-ai ars pe toata fata.
Din pacate, chiar nu ai ce-i face acum, va trebuii sa ai rabdare sa treaca de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aplică doar pe locul unde și coșuri, și care o picatura.
Ai încredere, cu timpul va trece de la sine, sau te poti duce la farmacie eventual să cumperi ceva, dar nu cred ca e cazul.