| Lola200228 a întrebat:

Am descoperit recent ca îmi este greață după ce mănânc ceva, nu din cauza alimentului in sine ci gustul pe care îmi rămâne după ce mananc, acela îmi da o stare de greata.
Vreau sa ma spăl pe dinti după fiecare masa și gustare sa văd dacă o sa îmi mai fie greață.
Azi de exemplu am mancat cereale integrale cu fructe deshidratate și mi-a rămas gustul lor in gura si mi-a fost greață și am decis sa ma spăl pe dinți și mi.a trecut.
Ati pățit și voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Spălatul pe dinți a fost apă de ploaie! Senzația de greață la orice aliment consumat necesită urgent un consult medical la medicina de interne. Aveți reflux gastric! E posibil să aveți probleme cu sistemul digestiv.
De ce nu ați apelat la medicul de familie până acum?

| GeneviveJ a răspuns:

Senzatia de greata dupa masa poate aparea in cazul multor patologii. Daca ai si gust amar si te balonezi dupa masa este posibila o afectiune a colecistului, in acelasi timp este posibila si o suferinta gastro-intestinala, insa asta iti poate certifica doar un medic in urma unui consult. Daca aceasta problema nu iti da pace si se agraveaza, te sfatuiesc sa renunti la alimentele care iti provoaca aceasta stare si sa mergi la medicul de familie. Sanatate!

| Lola200228 explică:

Corectorul.