| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

Am doua plombe. Una la o masea, cealalta la alta masea. Amandoua plombele se afla jos. O plomba mi s-a innegrit si cealalta, nu mi s-a innegrit. De ce se innegreste plomba? Este un motiv de ingrijorare? Nu beau Cola, nu beau cafea si nu fumez, dar ciocolata mananc. Ar trebui sa ma duc la stomatolog sau este normal sa se innegreasca o plomba? Ceea ce este foarte ciudat, este faptul ca cealalta plomba nu s-a innegrit. Se face cumva iarasi carie acolo? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu ai motive de ingrijorare, depinde de materialul din care e facuta plomba. Probabil ca cele 2 plombe sunt facute din materiale diferite.