| ZaharescuCostin a întrebat:

Am dureri de dinți. Mă dor dinții stricați(sparți, cariați). Trebuiesc scoși dinții stricați, sparți sau cariați? Am 4 dinți pe partea stângă și 1 pe dreapta. Doar un dinte sau 2 se vede în față. Unul este lângă caninul stâng. După ce repară toți dinții, se va vedea OK cu 5 dinți lipsă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai doar daca sunt extra bolnavi si sparti cu radacina praf vor trebui scosi, dar iti poate face tratament sa salveze ce se poate si dupa plomba sau lucrare daca e cazul [ coroane dentare, punte- ''imbracare'' ] ca doar nu stai cu gauri in gura?
De ce ai stat cu dantura asa atat timp, ca nu ti s-au stricat 5 dinti in 6luni... si 100 lei daca puneai deoparte lunar faceai cate 2 dinti pe an [ asta in cazul in care necesitai coroane nu plombite care sunt ieftine ].

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuiesc scosi, doar reparati! O extractie duce la operatie si ulterior, la un implant dentar sau proteza dentara. de ce sa scoti un dinte bun, care este doar cariat, cand i se poate repara caria si salva.
O carie de reparat costa 100-200 lei.
O extarctie de masea costa 500-1000 lei, d epinzand cat de grea este si daca necesita opeartie cu ansetzie.
Un implant dentar de masea, costa intre 2000-5000 euro de dinte.
O coroana, care se face pe 2-3 dinti, costa tot la fel ca un impalnt dentar.

Tu esti ala de te dai frumos pe Instagram?
Cu 5 dinti lispa si o multitudine cariati?
Si te mai intrebi de ce nu ai iubita si nu se uita fetele la tine?
https://www.facebook.com/costin.zaharescu.9

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar daca la suprafata nu mai e nimic, poate radacinile sunt reparabile, si vei avea dinte "fals", dar in radacina naturala. Altfel, daca unele radacini nu se pot salva, se poate sari de exemplu peste un dinte, si se pune o lucrare care se tine de celelalte radacini, iar la suprafata vei avea toti dintii.
In lipsa mai multor radacini, se pot pune cateva implanturi (sa zicem in loc de 3 radacini, un implant), iar dintii falsi vor fi prinsi de acele implanturi (stift, cui, cum vrei sa le spui).
Dar nu cred ca e cazul sa te gandesti la implant, tehnologia a ajuns destul de departe in stomatologie, prin chirurgie se salveaza majoritatea radacinelor, mai ales in cazul dintilor (maselele se strica mai adanc, si se repara mai greu, datorita accesului).
Eu nu sunt medic, doar iti spun ce stiu eu, din postura de pacient, si din ce am aflat de la alti pacienti. Stomatologul tau iti va spune care e situatia exacta, dupa ce vei merge cu radiografii la el, si va face o consultatie. Partea de tratare a infectiilor/recuperare a radacinelor se face la chirurgi dentari, iar restul procedurii din afara gingiei (intarit dinti, luat mulaj, montat dintii noi), se face la stomatologul simplu.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la urgențe daca ai dureri de dinti! Exista stomatologie de urgență la spitalele județene.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu sunt dentist, dar nici macar un dentist cu experienta nu ar putea sa iti spuna daca dintii stricati/sparti/cariati trebuie scosi fara sa se uite la ei intai, in general ei se pot repara, dar in unele cazuri ei sunt atat de stricati incat extragerea este cea mai buna varianta. Daca in fata se vad dinti lipsa atunci nu am cum sa iti spun ca va arata OK, evident va arata oribil asadar va trebui sa iei in calcul implanturile dentare.

Răspuns utilizator avertizat