| Sara2 a întrebat:

Am dureri mari sus la încheietura piciorului, pe șold dar și pe dunga bikinilor, deci zona de sus. Am fost la medicul de familie, mi-a prescris un gel sa mă ung și niște pastile, dar nu mi-a trecut, mi-a făcut o radiografie și mi-a zis că totul e normal, eu i-am zis că mă doare și m-a trimis la specialist. De 2 luni tot aștept dar sunt pe lista de așteptare. Mă îngrijorează rău întârzierea. Mă doare tot mai tare. Poate fi grav? Ce pot lua pentru calmare? Am încercat diverse antiinflamatorii și unguente însă nu-mi trece cu nimic sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca tot ai asa mari dureri de ce asttepti doua luni sa mergi la medicul specialist? Deoarece este gratis, mai stai asa vreun an pana o sa ajungi la specialistul lu pește, du te la un cabinet privat scoate 2 bulioane din buzunar si vezi ce ai, dar e usor sa stai sa te plîngi pe TPU, nu te va ajuta nimeni, cu plînsul si văitatul nu rezolvi nimic, decat sa se agraveze boala, scoate banu si du-te la medic asta e nu ai ce sa faci, sau asteaptă sa mergi la spital de stat gratis peste ani și ani niciodată.

| Bizon95 a răspuns:

Du-te la, cu plata, acolo ar trebui sa fie mult mai mica lista de asteptare sau deloc

nu stiu daca iti permiti, insa, eu personal zic ca MERITA BANII, decat sa ajungi mult mai rau!

LE asta nu o sa iti placa, insa maica-mea a murit din cauza asta: nu am fost in stare sa fac treaba asta dupa ce s-a imbolnavit... si daca as fi facut-o imediat poate mai traia, si au trecut 3 luni cu diverse balbaieli din partea doctorilor pana am avut un diagnostic real!

ar trebui sa te duci la cu plata si sa ceri ceva numit "un diagnostic DOVEDIT"
iar daca nu obtii asta, sa te duci la politie si sa faci plangere penala de inselaciune, pentru CA NU TI-AU DAT DIAGNOSTIC *DOVEDIT*
iar apoi sa te duci la alt cu plata si sa o iei de la inceput pana aflii ce ai, FOARTE EXACT!