Întrebare recomandată | CristiMC a întrebat:

Am facut 18 ani si nu stiu ce trebuie sa duc la casa de asigurari de sanatate ca sa mai pot beneficia de medicul de familie. Stie cineva? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Casa de Asigurari de Sanatate nu trebuie sa duci nimic pentru a ramane inscris la medicul de familie, daca esti inscris ramai inscris, doar ca trebuie sa duci un act care probeaza ca esti asigurat de sanatate, pentru a nu plati consultatiile. Acesta poate fi, dupa caz, adeverinta de la scoala urmata, de la locul de munca, etc.
La Casa de asigurari de sanatate se merge pentru a obtine cardul de sanatate.

| CristiMC explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns! Deci, in concluzie, trebuie sa obtin de la scoala o adeverinta ca sunt elev, doar atat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiMC):

Da, asa este.

4 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut. Multi inainte! Pai gasesti aceste informatii la medicul de familie. El te poate indruma..in 30 de secunde iti explica ce si cum. Cred ca ai nevoie de act de identitate valabil la data solicitării, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă sau alte venituri impozabile, un document valabil din care să rezulte că au calitatea de elev sau student avizat de instituţia de învăţământ.

| bebe20 a răspuns:

Hei... pai trebuie sa te duci la medicul de famili si intrebi... Succes!