| Ursache_Katy_1970 a întrebat:

Am făcut baie si m-am sters in ureche cu betisorul si cand l-am scos avea sange, imi puteti spune ce se întamplă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi urgent la un cabinet orl, nu este de glumit cu asa ceva, ori ai avut un coș in ureche pe care l ai spart in momentul in care ai bagat betisorul cu vată, si nu mai baga bete cu vata in urechi, deoarece nu vei indepărta deloc ceara, ci o vei baga si mai adinc in ureche, după duș te stergi bine cu un prosop curat in ureche atit cit permite, restul se va usuca de la sine. Mergi totusi la un control orl, sanatate multă.Ce vârstă ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Utilizarea betisoarelor nu e deloc indicata, ba chiar periculoasa... drept dovada posibil sa iti fi ranit urechea sau in cazul cel mai rau zgariat/perforat timpanul.

Ce se a intamplat doar un medic iti poate spune dupa ce te consulta

| Rocsid a răspuns:

Ai avut cel mai propabil o microleziune.
NU mai folosi betisoare de urechii! copul nostru e destept si se curata singur...plus ca daca tu iti elimini o parte din ceara timpanul e mult mai expus pericolelor..sau faci otita ca si mine care doare mai rau ca orice fractura deschisa.
Poti sa consulti un medic orl si sa iti examineze si el putin urechea si sa stii sigur ca nu e nimic grav.
Sa te faci bine!