| Lunguandrei666 a întrebat:

Am facut de cateva ori laba, este posibil ca sa imi incetineasca cresterea parului de pe corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere medical
Al medicilor și al psihologilor consens este că masturbarea este un comportament absolut normal și sănătos. Multe animale se masturbează, așa că e un comportament natural.

Chiar simpla logică demonstrează că masturbarea nu e dăunătoare: la câți bărbați (90%) și femei (70%) recunosc în statistici că s-au masturbat, dacă masturbarea ar fi dăunătoare ar fi mai mulți internați permanent în spitale decât persoane care să trăiască în afara spitalelor.

Unde ar fi menționată masturbarea dacă ar fi o boală? În DSM. Eu am căutat după rădăcina masturb în tot DSM-IV-TR și masturbarea în sine nu e încadrată nicăieri la boli. Poate fi încadrată la boli dacă o faci în public sau când produce probleme de sănătate, cum ar fi encopresis (în caz de masturbare anală). De asemenea e menționată la context cultural în legătură cu superstiția chinezească afirmând că pierderea de spermă ar produce sindromul shenkui. Așa că, iată demonstrat aici: consensul medical este că masturbarea nu constituie o boală și nici nu este dăunătoare pentru sănătate (atunci când este practicată cum trebuie).

Confirmat de Porter, Robert S.; Kaplan, Justin L., eds (2011). „Chapter 165. Sexuality and Sexual Disorders" (în engleză). The Merck Manual of Diagnosis & Therapy (ed. 19th). Whitehouse Station, NJ: Merck Sharp & Dohme Corp., A Subsidiary of Merck & Co., Inc., ISBN 978-0-911910-19-3, http://www.merckmanuals.com/......ality.html

În ICD-10, ediția a doua, masturbarea e pomenită la exhibiționism, voaierism și masturbare excesivă (fără a defini ce înseamnă excesivă). Dacă a te masturba de trei ori pe zi e excesiv sau nu, ICD-10 nu are nicio părere. Pornografia nici măcar nu e pomenită.

În DSM-IV-TR pornografia este menționată de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsivă (a fi obsedat de o imagine pornografică anume), este menționată pornografia parafilă la parafilii și pornografia pedofila la pedofilie. Nicăieri în DSM-IV-TR pornografia în sine nu constituie o problemă de sănătate mentală. Așa că (pentru a parafraza Ortodoxia Miorițică) nu vă mai bazați pe studii de două parale scrise de famelici cercetători cu trei paie-n barbă, care sunt de fapt niște complexați și refulați care se ascund sub sutana bisericii.

Ideea e că cercetările de tip Pornografia, maladia secolului XXI sunt ultra-marginale și n-au nicio trecere în literatura de specialitate. Cei ca Valeriu Gheorghe sunt obsedați sexual, dar pe invers (adică obsedați de puritate sexuală). Vă dați seama că dacă pornografia te făcea să zicem voaierist la ora actuală erau mai mulți voiaeriști decât ne-voaieriști.

Confirmat de DSM-5, care e Biblia psihiatriei și a fost publicată în 2013.

p. 358 masturbarea anală pomenită la encopresis, p. 401 masturbarea pomenită la sexsomnia, p. 431 masturbarea considerată normală, în contextul în care se discută tulburarea de orgasm feminină, p. 441 masturbarea considerată normală, în contextul în care se discută despre tulburarea de hipoactivitate sexuală masculină, p. 700 masturbarea pomenită la tulburarea pedofilă, p. 701, 704 masturbarea pomenită la tulburarea fetișistă, p. 703 masturbarea pomenită la tulburarea transvestică.

p. 694 pornografia pomenită la tulburarea de masochism sexual, p. 696 pornografia pomenită la tulburarea de sadism sexual, p. 698, 699 pornografia pomenită la tulburarea pedofilă, p. 797 pornografia descalificată drept candidat sau parte la o posibilă tulburare de utilizare a internetului, în contextul tulburării de a juca jocuri pe internet, care nu este o tulburare recunoscută, ci una propusă pentru studiu.

Din DSM-5 nu rezultă că masturbarea și/sau folosirea pornografiei ar fi în sine comportamente care să afecteze sănătatea și doar fac figurație în cadrul unor parafilii, plus că se poate produce encopresis în caz de masturbare anală.

„Publicarea cercetărilor lui Kinsey și Masters și Johnson a relevat faptul că masturbarea era un comportament foarte răspândit și lipsit de efecte negative. Multe studii efectuate ulterior au confirmat acest adevăr esențial, relevând în plus că masturbarea nu se substituie sexului `real` și nici nu facilitează comportamente sexuale riscante.[1]"
—Noah Shpancer, The Masturbation Gap. The pained history of self pleasure
„Cu cincizeci de ani în urmă unui copil i s-ar fi spus că masturbarea provoacă nebunie, acnee, sterilitate sau vreo altă tâmpenie. `Abuzul de sine`, cum era numită, a beneficiat de o lungă și nefericită istorie de dezaprobatoare religioasă și medicală. Opinia modernă este că masturbarea este un comportament sexual normal (Bockting & Coleman, 2003). Părinții bine informați sunt conștienți de acest fapt. Totuși, mulți copii sunt pedepsiți sau făcuți să se simtă vinovați de faptul de a-și atinge organele sexuale. Aceasta este o atitudine nefericită, deoarece masturbarea în sine este lipsită de efecte negative. În mod obișnuit, singurele ei efecte negative sunt sentimentele de frică, vinovăție sau anxietate care izvorăsc din faptul de a fi condiționați să creadă că masturbarea este `rea` sau `greșită`. Într-o epocă în care oamenii sunt îndemnați să practice `sex protejat`, masturbarea rămâne cel mai protejat fel de a face sex.[2]"
—Dennis Coon și John O. Mitterer, „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology. Gateways to Mind and Behavior (ed. 12th), p. 371
Până aici am citat cinci profesori universitari de psihologie contemporani (Shpancer, Coon, Mitterer, Bockting și Coleman). După manualele lui Coon au învățat psihologie peste două milioane de studenți. Kinsey, Masters și Johnson au devenit celebri pentru cercetări epocale, deschizătoare de drumuri în cercetarea medicală. După viața lui Kinsey s-a făcut și un film artistic în 2004.

„Prin urmare, grupurile de comportamente repetitive pe care unii le numesc dependențe comportamentale, cu subcategorii ca `dependență de sex`, `depedență de exerciții fizice` sau `dependență de făcut cumpărături`, nu au fost incluse deoarece în acest moment există insuficiente dovezi publicate cu peer-review pentru a stabili criteriile de diagnostic și descrierile evoluției lor necesare pentru a putea identifica aceste comportamente drept tulburări mentale."[3]"
—DSM-5, p. 481

La copii
„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

Teoriile anti-masturbare
Masturbarea nu produce ejaculare precoce, în cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performantele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice.[4]"
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

Din punct de vedere biblic
Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmație:

„Schimbări sociale în atitudinile cu privire la masturbare au avut loc la nivel profesional doar începând cu 1960 iar la nivel popular cu 1970. [133] onanismul și masturbarea au devenit sinonime dintr-o eroare [134] nu există legislație biblică privitoare la masturbare. [135][5]"
—Michael S. Patton, "Masturbation from Judaism to Victorianism", Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146
Patton este un cercetător științific al Bibliei.

„Biblia nu oferă vreo etică teologică clară cu privire la masturbare, fapt care lasă mulți tineri creștini necăsătoriți confuzi și dezvoltând sentimente de vinovăție față de sexualitatea proprie.[6]"
—Alex W. Kwee și David C. Hoover, „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective", Journal of Psychology and Theology, 36 (4): 258–269
Kwee și Hoover sunt doi psihologi creștini care lucrează pentru o universitate creștină.

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmație:

„Deși cuvântul `onanism` provine de la numele lui Onan și este de obicei sinonim pentru masturbare, Onan nu se masturba, ci practica tehnica sexuală coitus interruptus.[7]"
—Michael D. Coogan, What the Bible Really Says (ed. 1st), p. 110
Coogan este unul dintre cei mai mari bibliști americani.

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat:

„Unii au presupus din greșeală că păcatul lui Onan ar fi fost masturbarea. Totuși, este clar că nu așa stau lucrurile. Onan se retrăgea prematur din actul sexual cu noua lui nevastă, Tamar. Aceasta este o formă de contracepție care se practică și azi (coitus interruptus).[8]"
—The Web Bible Encyclopedia
http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop — nihil obstat și imprimatur) Citat:

„Biblia menționează cel puțin o formă de contracepție și i se opune în mod hotărât. Coitus interruptus a fost folosit de Onan pentru a evita să-și îndeplinească datoria conformă cu vechea lege iudaică de a concepe copii pentru fratele său mort.[9]"
—Catholic.com
„El practica coitus interruptus de cate ori făcea dragoste cu Tamar.[10]"
—J. Harold Ellens, Sex in the Bible: a new consideration, p. 48
Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24.

„Epifanie (secolul al IV-lea) înțelegea păcatul lui Onan drept coitus interruptus.[11]"
—John M. Riddle, Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance, p. 4
Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatră pe care șapte înțelepți nu pot s-o scoată din fantasiile fanaticilor religioși. Traducerea este complet greșită. Dacă preotul Cornilescu ar fi tradus că rețeta mântuirii e să sări în puț, ați fi sărit în puț? Așa e când fanaticii se iau de-a-n boulea după greșelile de traducere ale Bibliei.

Tradiția creștină traduce malakoi drept "efeminați". Dovezi din partea creștinilor de limbă engleză (când un pastor vrea să aprofundeze înțelesul originar al Bibliei, se uită în traducerea Darby sau în traducerea literală a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de știință, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onaniști". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

Cat despre a preacurvi cu o femeie în inima ta doar prin a o privi cu poftă, așa e păcat să mergi pe stradă, că te desfrânezi cu inima ta, e păcat să te uiți la jurnalul de știri că iar e prilej de desfrânare. Pofta sexuală apare în creierul reptilian, asupra căruia mintea conștientă nu are control și nu mai poftești decât în cazul că îți scade serotonina (și devii anomalie psihiatrică). Mintea conștientă poate doar să refuze îndeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Și așa ajungem la concluzia că aproape toți bărbații și toate femeile preacurvesc în inima lor, așa că preacurvia este cel mai firesc și mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus în evanghelie.

Lecturi suplimentare
Puteți începe cercetările cu:

http://www.csid.ro/sex/sexualitate/5-mituri-despre-masturbare-2780168/
http://blog.dito.ro/articole/masturbarea/
http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701
http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html
http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757
http://www.sexpert.ro/......ontra.html
http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

| dannyel86 a răspuns:

Nu exista nicio legatura intre masturbare si cresterea parului de pe corp.

| AtateaConditii a răspuns:

Daca ar inceta cresterea parului de pe corp facand laba rolling on the floor)) aș fi cheala acum...

Răspuns utilizator avertizat
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Nu stiu unde ai auzit faza cu incetinirea cresterii parului de pe corp, dar este o mare tampenie!
Nu exista asa ceva...Te sperii degeaba happy Nu exista asemenea "riscuri"

Bafta happy

| Castanul a răspuns:

rolling on the floor)