| Sawarekh a întrebat:

Am facut dertrataj acum 2 saptamani deoarece imi sangerau gingiile cand mancam si cand ma spalam pe dintii.
Acum s-au inflamat din nou, aceeasi problema! Ce acauza ar mai putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iVlad27 a răspuns:

Buna.
-Placa bacteriană
-Ulcerațiile bucale
-Eroziune gingivală
- Paradontoza
Multe altele. daca te-ai dus la medicu stomatolog cu acele simptome si el ti-a facut doar un detartraj..schimba medicu. daca nu ai specificat simptomele si te-ai dus cu gandu ca un detartraj ar putea sa ajute situatia..mergi inapoi si explica fiecare simptom cum este si cand apare.

Noi aici putem enumera toate cauzele dar degeaba o facem..tot o sa ajungi la medicu stomatolog.

Succes si o zi frumoasa

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai gingivita care va continua cu paradontoza, vezi fa ti analize de sange sa nu ai vreun diabet ca diabetul afecteaza tot organismul.

| Sawarekh explică (pentru CristiDinBucuresti):

Oke o sa tin cont, e din ce in ce mai ciudat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când te speli, pune puțin de bicarbonat alimentar pe pasta de dinti și se opresc și sângerările.
Să nu te sperii, atunci când te speli cu bicarbonat, va mai curge sânge, insă după câteva spălări vei constata că sângerarea s-a oprit total.

| Frank51 a răspuns:

Nu te speli corect pe dinți, trebuie să atingi și gingiile cu o mișcare dinspre gingii spre dinți.

| dinaprilie a răspuns:

Paradontoza.

Răspuns utilizator avertizat