| VladLungu a întrebat:

Am facut skanderberg fara incalzire si m-am fortat ceva, cateva zeci de minute am simtit o durere la brat, de la cot in sus.dar pe parcurs mi-a trecut...eu fac si sala,seara, in ziua respectiva cu m-am dus la sala si nu am putut sa fac nimic, m-a durut bratul. Ziua urmatoare nu mai aveam nicio durere dar cand ma incordat sa fac iar skandenberg iar ma lua durere si nici in ziua aceea nu am putut sa fac sala.Am citit pe net ca as avea tindinita, cate zile de repaus fara sa fortez bratul trebuie sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La skandenberg sunt solicitate tendoanele, la sala muschii.

Tu pur si simplu ai tras pe tendoane, si ele nefiind obisnuite cu asta ( ca n-ai facut antrenament special de skandenberg), normal ca le simti ( ca o febra musculara cand faci prima data sala ).

O sa-ti treaca de la sine in cateva zile.

p.s. : ce-ai zis tu se face dupa ani de zile de efort fara suficienta pauza, nu ai cum sa faci tendinita dupa doar 1 meci, ce naiba.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si inca ceva, cand mai faci, nu mai trage pe tendoanel.

Suceste incheietura la maxim, sa intri pe muschi ( hook ).

| kar1GaNNN a răspuns:

In cazul tau e bine sa faci o pauza cu sakndenberg-ul, pentru a nu se ajunge la probleme majore.
Mai freaca-l in fiecare zi cu ceva crema buna pentru dureri, intreaba-ti parintii sa te ajute.
Te-ai fortat prea tare, tinand cont ca ai zis cateva zeci de minute iar bratul tau s-a incordat foarte puternic, daca nu ai facut nici incalzire inainte de toate acestea.
Sfatul meu este sa nu mai dai skandenberg timp de 10 zile, si ai grija de bratul tau sa nu te lovesti sau sa nu il fortezi prea tare.
Bafta. happy

| thegame12 a răspuns:

Ia un antiinflamator si nu mai forta bratul cateva zle si o sa fie ok, si eu am patit mai demult

| VladLungu explică (pentru thegame12):

Tie dupa cat timp ti-a trecut?