Întrebare recomandată | Andreea1095 a întrebat:

Am făcut un obicei din a mă cântări zilnic și am observat ca de 3 zile tot pun câte 200-300 g fără sa depășesc 1000 de calorii zilnic.Eu am avut niște dereglări hormonale destul de mari (nu mi-a venit 2 ani) și acum de vreo 7 luni e neregulat.De exemplu mi-a venit pe 4-7 decembrie, 30 d-4 ianuarie dar cu toate astea nu exista posibilitatea ca aceste creșteri micuțe în greutate sa fie legate de o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai fost cuminte nu poate fi o sarcina. Dar daca nu, poate fi si asta. De unde putem sti? N-am fost de față.

| Andreea1095 explică (pentru darrio2007):

Am avut in ianuarie 4-5 contacte neprotejate dar cu finalizare în exterior

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea1095):

Ceva micute sanse ar fi. Dar sper sa nu.

| peperonies a răspuns:

Cati ani ai?

| peperonies a răspuns:

Ai luat vreodata anticonceptionale?

| Andreea1095 explică (pentru peperonies):

21 de ani.Da, am luat timp de 6 luni dar le-am luat la recomandarea ginecologului pentru a îmi reveni menstruația care s-a oprit 2 ani.

| peperonies a răspuns (pentru Andreea1095):

In cazul asta e 100% o problema pe care nu o sa o rezolvi pe TPU.

cat despre 1000 de calorii ale tale trebuie sa intelegi(si majoritatea de altfel) ca 1000 de calorii de zahar pur nu o sa aiba acelasi efect asupa corpului ca 1000 de calorii de spanac cu oua. depinde mult CE mananci nu CAT mananci.

| DovleacTurbat a răspuns:

Depinde si de momentul zilei in care te cantaresti. Cel mai bine te poti cantari dimineata, nemancata, nebauta, dar cu nevoile facute astfel vei aproxima cel mai bine greutatea reala si poti vedea daca chiar iei in greutate. Dupa parerea mea cele 200-300g pe care le pui tu pe tine zilnic (sau cel putin asta crezi) inseamna mult prea multa greutate, in 10 zile ar insemna 2-3 kg ceea ce la 1000 de calorii e cam imposibil.

| Andreea1095 explică (pentru DovleacTurbat):

Mereu mă cântăresc dimineața nemâncata și de asta nu am înțeles nici eu ce se întâmplă de pun pe mine deși nu mănânc mult.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Andreea1095):

Atunci poate consumi peste 1000 de calorii, bine partea asta cu caloriile depinde de la om la om se poate ca tu cu 1000 de calorii sa fii in surplus caloric deci sa cresti in greutatea, dar mai bine cantareste-te lunar si vezi ce se intampla. Daca chiar cresti in greutate este posibil sa te afli intr'un mic surplus caloric, dar oricum cele 200-300g pe zi ar insemna peste 5kg pe luna ceea ce in cazul tau nu este posibil. Cântărește-te lunar nu zilnic. O alta varianta o reprezinta cantarul, poate fi defect sau retentia de apa din organismul tau. Oricum nu te mai atinge de cantar 1 luna in modul acesta vei vedea daca cele 200-300g pe zi sunt reale sau nu. Restu' nu ma bag laughing.