| king5151 a întrebat:

Am febra mare, simt ca imi ia foc fata si ma inteapa inima, ce pot sa fac urgent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la merele pe care le-ai mancat.

| anonimg a răspuns:

Până când îți scriu eu ori ți-a trecut febra și ești acasă, ori ți-a trecut febra dar ești la spital cu alte afecțiuni.
Într-o anumită măsură, fiecare om trebuie să fie propriul lui medic; adică noi trebuie să știm de ce ne-am îmbolnăvit, sau de ce ne putem îmbolnăvi dacă facem un lucru sau altul, (dacă nu stăm la soare sau dacă stăm prea mult, dacă mâncăm sau bem ceva sau nu o facem, dacă dormim prea mult sau prea puțin, etc., etc.).
Deci acum tu trebuie în mod obligatoriu să știi exact cauza pentru care ai trecut prin aceasta experiență, pentru ca pe viitor să nu ți se mai întâmple. Asta înseamnă fiziologie. Dacă anatomia înseamnă cunoașterea organelor din care este compus organismul (corpul), atunci fiziologia înseamnă cunoașterea funcționării acestor organe.

În dreptul tău cred că ai stat prea mult la soare și ai făcut insolație.
O altă postare de-a ta este cu mâncatul merelor și starea de rău. Nu sunt medic și nici om de știință -deci nu știu cauza; dar știu că dacă mănânc mai mult de două mere consecutiv apare și la mine o stare de rău. Nu am studiat problema ca să aflu vreo explicație; s-a întâmplat de doua ori acest lucru pe când eram adolescent, și de atunci refuz să consum două mere unul după altul.
Înțepăturile de la inimă trebuiesc studiate de medic în mod obligatoriu, chiar dacă te simți bine când ajungi la medic. Adică obligatoriu te duci la medicul de familie ca să îți de-a trimitere la un medic cardiolog ca să vadă cauza. Dacă greutatea ta depășește raportul de înălțime, și dacă nu ești o persoană sportivă, atunci grăsimea corporală se află și pe inimă sub denumirea de grăsime viscerală. Normal că inima se chinuie să bată; iar suprasolicitarea oricărui organ sau membru al corpului nu este sănătoasă.
Inima poate să înțepe și un om sănătos dacă acesta depune un efort prea mare.
Să știi că sunt și persoane slabe care au grăsime viscerală, și asta nu este bine.
Înțepăturile de la inimă -ca de altfel mai toate problemele de sănătate, pot să aibă mai multe cauze. De exemplu, multe probleme de sănătate apar și de la stres, și de la nopți nedormite, alimentație nesănătoasă, lipsă suficientă de activitate fizică sau de prea mult efort, etc.
Mulți părinți sunt străini de ceea ce înseamnă un stil de viață sănătos.

Tuturor oamenilor -părinți și adolescenți- le recomand cartea "Divina vindecare":
https://www.viatasisanatate.ro/divina-vindecare
În ea se găsesc principii de sănătate pe care toți oamenii trebuie să le știe, dar care prea puțini le cunosc.
Fiecare familie trebuie să aibă o astfel de carte.

| king5151 explică (pentru anonimg):

Nu mi-a trecut, dar ma simt putin mai bine, multumesc de raspuns

| anonimg a răspuns (pentru king5151):

O febra obisnuita iese pur si simplu prin transpiratie. Faci un dus (nu neaparat fierbinte), apoi te pui in pat si te culci; te invelesti bine ca sa transpiri in mod obligatoriu. Dimineata te vei trezi sanatos; transpirat, dar sanatos.

| Sophieka a răspuns:

Ai primit raspunsuri bune, sper ca te simti mai bine
In perioada aceasta sa nu fumezi / consumi alcool / mananci dulciuri.
Daca ai fructe in casa, ar fi nemaipomenit sa mananci, chiar si acum. Bananele si citricele sunt eficiente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa adormi.

| Speranta12 a răspuns:

Ia o batista sau un servetel si umezeste-o si pune-o pe frunte si pe maini. Ia o oala sau ceva si pune apa cu otet vreo 3-4 linguri. Baga servetelul inauntru si apoi pune-l pe frunte. Fa-ti un ceai si ia nurofen raceala si gripa, daca ai. Daca nu, un paracetamol. Maine suna la doctorul de familie ca poate ai vreo infectie. Poate iti trebuie antibiotice, doctorul stie.

| Speranta12 a răspuns:

Si inchide calculatorul si telefonul si pune-te in pat sa te odihnesti. Gandeste-te ca va trece si ca somnul te va face bine. Fa-ti un ceai si stoarce putina lamaie in el.