| Mariusflorin2341 a întrebat:

Am fobie de paianjeni pentru ca nu cred am vazut oameni care plang si isi baga capul in perna cand vad un paianjen, dar la mine este altfel. Cand vad un paianjen fac pe mine, dar nu plang sau fug, pur si simplu o iau pe cealalta parte, ieri seara s-a urcat un paianjen pe mine nu imi facea nimic, doar mergea. I-am dat o palma l-am aruncat pe jos, eram la calculator apoi ma uitam in toate directiile daca vine sa ii dau una cu telecomanda in cap. Ce ziceti in ce stadiu e fobia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Criss2468 a răspuns:

O sa scapi de ea doar dacă te gândești ca acel păianjen nu îți poate face nimic. Asa eram eu cu șoarecii, pana m-am obișnuit cu faptul ca nu îmi pot face nici un rău, iar acum dacă vad unul nu mai fac crize. Exista soluții la farmaciile veterinare cu care poți da în camera sa scapi de ei. Dacă nu te obișnuiești cu gândul ca nu îți fac nimic nu o sa scapi niciodată de aceasta "fobie". Sper ca te am ajutat

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

In stadiu destul de sever cat sa mergi la psiholog.

| RobertMoon a răspuns:

La varsta ta nu se numeste fobie, mai degraba iti e frica de niste lucuri care nu iti pot face niciun rau. Mie imi era frica de apa cand eram mic, dar a disparut temerea asta intre timp, macar asta era ceva de speriat deoarece te poti ineca si muri, dar de paianjeni chiar nu ai de ce sa iti fie frica, gandeste-te ca sunt doar niste insecte carora le este si lor frica de tine si nu iti vor face niciun rau, ca sa mai scapi de teama asta uita-te pe Youtube la documentare cu paianjeni ca doar nu gasesti paianjeni pe toate drumurile astfel incat sa faci din asta un caz laughing

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu sunt un expert dar Eu zic ca poti sa stai linistit. pana la urma aceste insecte care desi arata infricosator, nu ati pot face absolut nimic, nu am idee in ce stadiu este aceasta 'frica', dar ai putea sa te duci la un psiholog si sa-i spui aceste frici ale tale, cu siguranta te va ajuta mult mai mult decat am incercat Eu.

| aXy99 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Nu iti pot face nimic? Multe specii sunt mortale laughing
Poate nu la noi in Romania, dar si aici sunt destui paienjeni periculosi, cum ar fi vaduva neagra.

| DanielPH a răspuns:

Este destul de rau...
Cred ca paianjenii sunt singurele insecte pe care le las in pace daca le vad prin casa/afara. Nu ataca omul decat daca-i ameninti, cele mai multe specii nici nu ataca. Mananca mustele, tantarii, visespi, si alti daunatori.
Sunt extrem de putine cazurile de muscaturi de paianjen, si cu atat mai rar decesul.
Iar daca privim tantarii, care cauzeaza victime cu miile anual, paianjenii sunt chiar de ajutor.
Sincer...nu ma culc pana nu ma asigur ca in camera nu sunt tantati sau muste, insa am un mic paianjen dupa un calorifer, si chiar il verific sa vad daca-i ok acolo, daca are hrana(insecte) si daca nu, ii mai pun eu. laughing)