Apache
Întrebare recomandată | Apache a întrebat:

Am fost acum cateva zile la un medic urolog prezentand urmatoarele simptome :

-urinare deasa
-fortare in timpul urinarii
-urinare mai frecventa in timpul noptii

-durere,sange in urina, sau urina tulbure...nu am avut.

Acolo mi-a facut o ecografie, a vazut ca am peretii ingrosati la vezica si mi-a spus ca am o cistita datorata probabil unei raceli *am facut un dus rece acum cateva zile * si mi-a dat zanocin pentru 7 zile.

Dupa 2 zile am fost la iowemed pentru o a doua opinie si mi s-a spus ca am intr-adevar o cistita,numai ca se pare ca o am de ceva timp doar ca a fost asimptomatica si acum a afectat si rinichii. Mi-a facut un sumar si mi-au spus ca am leucocite.

Mi-a facut o perfuzie,mi-a pus branula si acum fac cefort,agocalmin, gentamicina *cred *...si or mai fi si altele timp de 5 zile *la 12 ore * si dupa asta sa merg la control.

*de asemenea se pare ca am si un chist mic la rinichiul drept si putin nisip la cel stang...dar mi-a spus ca nu ma alarmez si sa o las mai moale cu sarea *

Intrebarea mea ar fi cam dupa cat timp incep sa se amelioreze simptomele?
Asta ar fi a doua zi de tratament intravenos, si oarecum sunt mai bine...dar tot trebuie sa merg la baie la o jumatate de ora si o ora..si tot mai fortez putin.
Iar noaptea e groaznic, nu pot sa ma odihnesc deloc.

Durere, sange sau alte simptome nu am avut. Doar asta ca trebuie sa merg des la baie si am peretii ingrosati la vezica.
Prostata si restul arata bine...

A mai avut cineva asta? Cam in cat timp se vindeca?
Cam mult de scris...dar daca imi raspundeti va sunt recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, ar trebui sa simti ameliorari de la zi la zi, dar vindecarea poate dura pana la 10-12 zile.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
depinde cum asimileaza si cum raspunde organismul tau, e posibil sa iti faca bine acel tratament si daca dupa 5-7 zile merge bine, cred ca o sa continui, daca nu da randament, e posibil sa iti schimbe tratamentul..mai depinde si da cand ai tu problemele, cu cat au fost mai vechi, cu atat tratamentul e mai indelungat.un tratament injectabil, este mult mai eficient decat cel pe cale orala. ceva probleme am avut si eu cu urina, dar a trebuit sa schimb ceva medici sa aflu despre ce era vorba.
dupa cel putin 7 zite de tratament, incep sa se vada ameliorarile.
O zi frumoasa sa ai si multa sanatatehappy

| Apache explică (pentru caramela):

Mersi de raspuns.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, într-adevăr, poate fi vorba de o cistită mai veche, asimptomatică, care a stagnat în stare "latentă" până la acest duş rece care a generat "activarea"/manifestarea simptomelor specifice.

Şi tratamentul cu Zanocin era bun, dar este mai EFICIENT tratamentul actual deoarece netratată ( o perioadă de timp ) infecţia a afectat tractul urinar superior ( rinichii ).

Leucocitele în urină reprezintă tradiţionalul puroi...

Tratamentul ar TREBUI să-l faci timp de 7-10 zile ( cel puţin )!
Recomandat ar fi 10-14 zile deoarece NU şti cât de veche este cistita şi, dacă tratamentul este mai scurt, aceasta va RECIDIVA!

Rezultatele ar trebui să apară cam după 5 zile.
Dar NU este o "regulă" pentru asta : "îmbunătăţirile" şi dispariţia simptomelor se poate realiza şi după 7-8 zile, DEPINDE cât de gravă este infecţia şi de modul în care "răspunde" la tratament.

Tocmai de aceea ţi s-au prescris 2 tipuri de antibiotice!
Vezi Prospectele la linkul :
http://www.medipedia.ro/......T-1-g.aspx

http://www.medipedia.ro/......-KRKA.aspx

Vezi alte detalii despre cistită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Când mergi la control, după cele 5 zile de tratament, ar TREBUI să-ţi facă IAR sumarul de urină ( preferabil cu antibiogramă, mai ales dacă NU s-a făcut antibiogramă la cel anterior ).

După tratarea acestei cistite/infecţii de tract urinar superior TREBUIE să te "ocupi" de tratarea chistului/nisipului de la rinichi!

Poţi încerca şi diverse tratamente naturiste pentru litiaza renală ( pietre/nisip la rinichi ) - vezi detalii la linkul :
http://revistaplafar.ro/......nichi.html

http://medicamentenaturistede10.wordpress.com/......-si-nisip/

http://www.kudika.ro/tag/nisip-la-rinichi.html

http://bolirinich.wordpress.com/......tratament/

http://sanatate.bzi.ro/......enale-5913

http://www.tratament.net/nisipul-la-rinichi-la-vezica-si-calculul-renal/

http://www.ele.ro/......nichi-4916

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cam 3 saptamani, daca urmezi tratamentul indicat, si iei la timp antibioticele.Trebuie sa te feresti de apa rece, curent de aer, sa nu sezi direct pe jos ori pe suprafete reci. Poti pune fundul in apa calda, cat rezisti, de 2-3 ori pe zi.Cam la 3 saptamani vezi cum evolueaza insanatosirea, eventual, dupa o saptamana de pauza mai iei 4-5 zile un antibiotic-avand in vedere ca e mai de demult.Sanatate.

| karsivan a răspuns:

Fiind vorba de o afectiune mai veche stii vorba aia ce s-a stricat in timp tot in timp de repara, semnele pot sa se amelioreaze in 4, 5 zile dar de vindecat total dureaza pana la 2-3 luni.