| anonim_4396 a întrebat:

Am fost astăzi la dentist pentru că mă durea o măsea, iar doctorul mi-a curățat-o și a băgat niste ace pe canal pentru a curge infecția, iar apoi durerea mai m-a lăsat. Mi-a spus să revin peste 3 zile ca să îmi pună un pansament și să nu iau antibiotic deoarece nu a fost cine știe ce infecție, iar acum mi-a lăsat locul deschis ca să "mai trag din eventuala infecție și să scuip". Întrebarea este de ce sa îmi pună pansament peste câteva zile și nu îmi plombează direct măseaua? A procedat corect sau mă plimba pe drum? Acum simt iar o mica durere acolo și am o vena umflata pe tâmplă in zona respectiva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca iti plombeaza si dupa se infecteaza unde a lucrat?

| Andreeush a răspuns:

Nu are cum să îți pună plombă fiindcă ai infecție.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru ca asa este procedura. E normal sa doara locul respectiv si chiar pe langa pentru ca a umblat acolo.
Du-te cand ti-a spus medicul ca trebuie si scapi de problema.
Daca doare tare ia un nurofen.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Foarte ciudat. Normal nu ar trebui sa iti lese acel loc gol. Eu din ce stiu( si eu am fost la dentist de ceva ori) locul acela trebuie sa fie cat de steril/curat se poate, tocmai acela este scopul acelei paste( de a sigila si impiedica alimentele sa patrunda). Nu stiu ce sa zic insa nu suna bine, iti recomand sa ceri parerea unui alt dentist cat se poate de repede. Nu este nimic gresit in a vizita un alt cabinet stomatologic( de preferinta unul mai bun) si a cere o parere, iar daca este nevoie poti si sa-ti schimbi doctorul stomatolog.