| king5151 a întrebat:

Am fost azi la dentist sa-mi scoata nervul de la o masea si dupa ce s-a terminat anestezia in vreo 2-3 ore a inceput sa ma doara locul acela, ma gandesc sa fie locul unde a dat gaura in masea sa-mi scoata nervul, ce ziceti? Nu prea are cum sa fie maseaua in sine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stii ca intrebarile tale, repetate, pot duce la blocarea sau stergerea contului?

| RxTx a răspuns:

Ne profesioniști
Începători
Baga și tu Aolin
Sau ibuprofen
Cu multa apa

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta cu ceva sfatul meu, dar vreau sa-ti zic ca am avut aceeasi frica si acelasi stres ca tine, ma durea foarte tare si credeam ca nu se mai termina.
Te asigur ca o sa treaca un timp si te vei simti mai bine, nimic nu tine la infinit, niciun fel de durere si o sa uiti complet dupa un timp problema pe care o ai acum.
Ai rabdare multa si iti promit ca te vei simti mai bine.

| nukeyly a răspuns:

Daca s-a lucrat cu ustensile nesterile durerea va persista zile urmareste atent! Daca s-a lucrat normal in max 2 zile sa zicem e critic dupa rana isi revine.

Sucul de morcov accelereaza vindecarea zonei mai ales la extractii SF, TNT, RDX, etc, deci fa-ti 1 litru zilnic cu 1 lamaie sa-l tina si bea-l intr-o zi in 3 sesiuni.

3-6 cuisoare macinate cu un dos de cutit curat sau facute praf fin pe loc si puse pe vata uda apoi se tine pe gingie cateva minute amorteste natural zona prin uleiul esential continut de ele, se poate repeta la infinit cum reapare durerea.
Anesteticul de la dentist e tot pe baza de cuisoare.

La orice dinte ii scoti nervul-radacina el v-a muri ca un capoac uscat, devine casant slab si se rupe-sparge in timp, isi v-a pierde si albul natural.

| Akavalashia a răspuns (pentru nukeyly):

Problema cu site ul asta e ca toata lumea poate sa isi de a cu parerea si pana la urma nu sunt toate parerile corecte, unele sunt pe jumate, altele deloc...de asta e destul de dificil sa stii ce sa ei si ce nu ca adevar sau bun de crezut...
Cuisoare in anestezicul din cabinetul de stomatologie, total neadevarat! nici un anestezic nu contine cuisoare, va rog nu mai induceti copilul in eroare.
Nu e obligatoriu sa se rupa, sparga dintele daca a ramas fara nerv, daca e o pierdere masiva de tesut dur dentar(smalt, dentina) se face frumos o coroana care sa imbrace dintele si a ii ofere rezistenta si aia e.

| king5151 explică:

L-am intrebat dupa daca e normal sa ma doara si a spus ca e normal si ca se va calma

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Pai e normal, nu scapi usor cand e vorba de dinti.

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Pentru mine nu ar conta daca ar fi locul, doar sa nu fie maseaua in sine sa ma inebuneasca iar

| Akavalashia a răspuns:

Salutare! deci trebuie sa intelegi un lucru. Dintele/Maseaua pe care s-a scos nervul nu te va mai durea vreodata, nervul e scos, adios. Osul nu mai doare... spunea-i tu ca doare acum locul unde s-a gaurit dar nu mai doare daca a scos tot nervul. ce poate sa doara e tesutul de la nivelul radacinii dintelui, acolo e posibil sa fi intepat cu acele acelea cu care a lucrat si sa intepe tesuturile de sub dinte. Spune mi te rog, a pus medicul un cauciuc pe gura cand a lucrat? cauciucul se numeste Digă