Întrebare recomandată | Aaaaaaaaandrei a întrebat:

Am fost diagnosticat cu scabie.La aproximativ 10 minute dupa ce am aplicat benzonat de benzil pe corp, anumite parti ale corpului au inceput sa ma,, arda".
Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Andrei, scabia este infectarea cu raie si trebuie tratament serios ca sa poti scapa de aceasta infectie.
Corpul trebuie deparazitat cu benzoat de benzil, care intr-adevar are o senzatie de arsura, dar este o senzatie de scurta durata, dupa care va trece.
Sper ca ti s-a explicat de igiena stricta si severa, pe care trebuie sa o executi, prin fierbere si calcare cu fierul incins, a lenjeriei de pat si de corp, cu spalatul tuturor hainelor tale cu apa fiarta, samd.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da este normal, asa isi face efectl acel medicament.

| ziftode a răspuns:

Citeste prospectul, eu nu am avut "placerea", poate ai vreo alergie