| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu o boala psihica. Nu puteam sa ma concentrez nici sa invat asa ca am renuntat anul trecut la scoala, urmand ca anul acesta sa continui clasa a XII-a. Nu stiu ce sa fac, caci nici acum nu prea pot citi. Daca nici la anul nu voi fi in stare sa merg la scoala ce voi face? Ce voi face pe viitor? ...Nici nu vreau sa ma gandesc. E o situatie foarte deprimanta. Va rog, ajutati-ma cu niste raspunsuri. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| InvisibleTouch a răspuns:

Hey! Care este diagnosticul tau mai exact?

| numaiuna a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Mai conteaza? Conteaza sa imi raspunzi la intrebare. happy

| InvisibleTouch a răspuns:

Conteaza f mult! Nu am cum sa-ti raspund fara sa stiu despre ce e vorba. Daca e ceva reversibil, cat dureaza tratamentul, daca exista tratament... daca poti sa-ti pastrezi acelasi stil de viata sau nu, cum sa te adaptezi unui nou stil de viata... Este foarte vaga intrebarea ta, daca vrei imi lasi un msg si-mi spui acolo care este diagnosticul, asa pot sa-ti raspund mai exact.
P.S Este foarte important sa vorbesti cu medicul tau sau eventual cu un psiholog sa te ajute sa intelegi boala, urmarile acesteia si cum anume poti sa temperezi sau sa elimini neplacerile cauzate de ea. Bafta!

| numaiuna a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Bine. Am sa iti spun despre ce este vorba.
Am schizofrenie afectiva. Raspunde-mi te rog tot prin mesaj ce pot face dupa...deci, i-au tratament, dar nu stiu daca voi lua toata viata. Problema este ca nu stiu ce voi face daca nu termin scoala, daca nu voi fi capabila sa termin scoala. Sufar mult din cauza asta...dar ce pot face?
TE ROG, da-mi un sfat. Iti multumesc!

| numaiuna a răspuns (pentru InvisibleTouch):

Am schizofrenie de tip depresiv.

| InvisibleTouch a răspuns (pentru numaiuna):

Hello!

Vorbeste cu familia ta si spune-le ca vrei sa urmezi psihoterapie. Este extrem de importanta dupa cum ti-am zis. In felul acesta poti intelege ce anume presupune si cum te afecteaza acest tip de schizofrenie. De asemenea poti face fata mai usor depresiei si psihologul te va ghida in ase fel incat sa gasesti resursele necesare in interiorul tau pentru a depasii limitele impuse de schizofrenie si pentru a-ti pastra pe cat posibil stilul de viata pe care il aveai inainte. Medicatia are de asemenea un rol important si trebuie sa urmezi cu strictete recomandarile medicului. Incearca sa fii optimista si sa ai credinta ( chiar te ajuta) ca poti depasii cu bine manifestarile acestei boli happy

| MooF2010 a răspuns (pentru numaiuna):

Si tata sufera de schizofrenie nu stiu exact mai mult detalii, si boala a inceput sa isi arate fata dupa ce s-au despartit parintii mei, s-a dus la un psihiatru a vorbit cu el si acum odata 2-3 ani cand crede ca nu mai poate isi ia concediu medical si se interneaza in spital o luna dupa aia revine inapoi la munca la treburile de zi cu zi...

| numaiuna a răspuns (pentru MooF2010):

Ai putea sa imi dai mai multe detalii? Multumesc!

| numaiuna a răspuns (pentru MooF2010):

As vrea sa stiu cum evolueaza boala, daca se vindeca si ce fel de schizofrenie are.

| MooF2010 a răspuns (pentru numaiuna):

Exact nu stiu nu locuesc cu el, ideea e ca periodic 2-3 ani isi pierde luciditatea nu mai este coerent are impresia ca aude voci crede ca totata lumea vrea sa ii faca rau, si se duce la spitalul militar din Galati, eu fiind din GAlati sta cam 4-5 saptamani si acolo nu stiu ce tratament face ideea ca ii face sigur ca mi-a zis dar nu ii da acasa tot ce face e sub observatie stricta.
De vindecat din ce stiu eu (citind din carti de biologie fiind pasionat de stiinta) nu se vindeca exact in schimb se mosteneste si nu este o boala precum gripa ai luat virusul esti bolnav, este o boala care se manifesta in functie de factorii mediului.

| numaiuna a răspuns (pentru MooF2010):

Inseamna ca e vorba de o forma grava de schizofrenie...

| numaiuna a răspuns (pentru MooF2010):

Ce mai stii despre schizofrenie? happy

| MooF2010 a răspuns (pentru numaiuna):

Detalii nu prea mai stiu si ma feresc sa dau sfaturi medicale in schimb iti recomand sa consulti un specialist el te va ajuta cel mai bine

| MooF2010 a răspuns:

Du-te la un psiholog/psihiatru, si nu o spun in semn de batjocora