| mihai_zmeu a întrebat:

Am fost dimineata sa imi fac niste analize de sange. La recoltare, speriat fiind, asistenta nu mi-a gasit vena. A trebuit sa scoata acul si sa shimb mana, insa mi-a introdus acelasi ac, e corect ce a facut? Asa se face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e o practica corecta, bunul simt spune ca trebuia sa mai scoata un ac steril, dar atata timp cat acul cu care ti-a facut prima intepatura era steril adica nou, nu se va intampla absolut nimic.
Nici nu ma mai indoiesc ca cineva in ziua de azi se mai joaca cu asa ceva.
Oricum cand va mai duceti la centre de astea de analize sa cascati bine ochii ca acul sa fie desigilat in fata voastra, aveti acest drept!

| Mefist0 a răspuns:

Nu e tocmai corect dar de obicei asa se face...

| MitreaRaduMatei a răspuns:

Nu cred ca este o problema. Acul a venit in contact doar cu tine, deci nu te a pus in pericol de infectie