| Adrianacherry a întrebat:

Am fost ieri la dentist pentru o extractie de masea in partea de sus, iar după aceea am tinut acolo cam 40 de minute, apoi l-am schimbat de multe ori pentru ca imi curgea mult sânge, dar și azi inca imi curge puțin și problema este ca deasupra locului de unde mi s-a extras maseaua, azi a început să fie gingia rosie, dureroasa(când misc gura), puțin umflată și mi s-a facut asa o chestie alba ca la o afta bucala și mă deranjeaza, as vrea sa stiu daca este normal sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

În primul rând să ignori întreg răspunsul de mai sus, pentru că este eronat. Nu se folosește nimic pe bază bază de alcool, și nici apă de gură fără alcool, se poate folosi doar un gel cu acid hialuronic.

Dacă a fost o extracție mai dificilă înseamnă că a fost traumatizată alveola și trebuie cusut neapărat. Dacă nu te-a cusut mergi înapoi la medic și ii spui să facă asta. El va curăța complet zona și va coase alveola.

| RobertMoon a răspuns:

Hei, nu știu care este faza cu acea aftă de care spui, dar din ce ai scris mi se pare totul normal legat de roșeață, sângerare și gingie dureroasă. Când am avut o extracție problema cea mai mare pe care am avut-o a fost sângerarea care a fost problematică în seara extracției și până a doua zi până prin jurul prânzului + ticul de a da cu limba în zona aceea laughing. M-am clătit cu apă de gură Listerine și a încetat sângerarea în cele din urmă, iar apoi totul a fost bine și ține minte că o sa îți treacă repede pentru că zona unei extracții se vindecă foarte rapid deoarece cavitatea bucală se vindecă foarte rapid comparativ cu alte zone ale corpului.