| t030r a întrebat:

Am fost ieri la dentist pentru o masea gaurita si cariata rau. Aceasta masea nu m-a durut de mai bine de jum de an si am crezut ca i-a murit nervul. Cand am ajuns la dentist a inceput sa imi curete maseaua si m-a durut si a zis ca nervul e viu. Mi-a pus o pastila cu un pansament in masea si mi-a zis ca in 2 ore nervul trebuie sa moara. Aseara pe la 11 a inceput sa ma doara foarte tare maseaua timp de jumate de ora si nu am luat nicio pastila de durere. Vineri am programare din nou pentru plomba provizorie la masea dar parca si acum mai simt ceva la masea. Oare cand moare nervul definitiv si daca ma mai doare maseaua pot lua niste pastile de dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nervul ''moare'' cand e extras laughing

| t030r explică (pentru alina2k18):

Atunci de ce mi-a pus pastila in masea pentru ca nervul sa moara?

| alina2k18 a răspuns (pentru t030r):

Aia e sa iti trateze infectia, tratamentul incipient gen.

| AnastasiaK a răspuns (pentru alina2k18):

Cum ai tras tu concluzia asta?

Nu fac pe stomatologul, dar spre exemplu, mie mi s-a scos nervul unui dinte necariat, din simplul motiv ca era nervul mort. Nu mai zic de Google care, la orice search dai, te contrazice complet.

| Mmn a răspuns:

Poti lua si acum pastile. Daca durerea nu cedeaza te duci la cabinet mai repede

| t030r explică (pentru Mmn):

Aseara nu m-a mai durut, nici acum nu ma doare, poate o fi murit nervul.

| t030r explică (pentru t030r):

Azi am fost la dentist iar cand am ajuns acolo mi-a zis ca a murit nervul. Mi-a pus in toata maseaua o plomba provizorie fara anestezie ca nu mai e necesara dupa ce a murit nervul si nu a durut deloc.