| Anonimul69699 a întrebat:

Am fost ieri pe un camp, in drum spre pescuit si, o albina mi-a intrat in limba de la adidas, m-a muscat si am scos-o de acolo, m-a intepat prin soseta, m-a durut vreo 2 minute apoi nimic, azi in schimb, dimineata m-am trezit cu o parte a piciorului umflata dar nu de unde m-a muscat albina, mai la dreapta, ma mananca ingrozitor si nu pare a se miscora, ce as putea sa fac? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu faci nimic stai asa pana trece. Daca se agraveaza, desi nu cred, poti merge la medic.Ai alergie la veninul de albina, de aia s-a intamplat ce spui.Eu de exemplu daca ma pisca si mai multe albine nu am nimic, normal ca doare nitel dar asta e singurul efect la mine.Sunt persoane care pot muri chiar, fara gluma, dar nu e cazul tau.Deci verifica sa nu se agraveze,in sensul sa nu se mareasca umflatura aia,ori mai stiu eu ce alte efecte.
Daca se umfla mai tare,mergi la un medic.
Asta este un raspuns al organismului la veninul de albina, uneori organismul o ia razna, nu se stie exact de ce, deci nu veninul ala de la albina tia umflat picioru, ci proriul tau organism, ca raspuns la acea intepatura.Ar fi cazul zic eu sa consulti totusi un medic, asa ca pe viitor sa stii cam la ce sa te astepti, ori sa stii ce sa faci daca se mai intimpla.Medicu cred ca o sa iti dea ceva explicatii si informatii.

| minrest a răspuns:

Asa e muscatura de albina, poate exista metode de ameliorare abia sesizabila, dar pe fond, nu ai ce face, maine seara iti trece.

| minrest a răspuns:

Ti-a trecut, este?

| Anonimul69699 explică (pentru minrest):

Nu, ma mananca ingrozitor locul muscaturii, iar mai jos este o imflamare pufoasa

| Erkan_Tarim_1995 a răspuns:

Exista creme, du te la spital spui ce s-a intamplat pas cu pas o sa iti dea sa te duci sa cumperi crema de la farmacie, daca nu te vei duce o sa ti se umfle m ai rau parerea mea