| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in urma cu cateva zile la plaja si m-am ars putin. Seara cand se apropie ora culcarii incep si imi apara niste mancarimi insuportabile pe piept, burta, umeri. Am mai fost ars de soare in trecut dar nu tin minte sa fi patit asa ceva. E ora 4 noaptea cand pun intrebarea si mancarimile m-au trezit din somn pur si simplu. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Dă -te cu iaurt sau o smântână grasă.O sa atenueze din arsuri

| Violleta2022 a răspuns:

Te poti da cu iaurt sau cu ulei de cocos si arsurile se vor calma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te dai cu ulei de plajă.

| alina2k18 a răspuns:

Foloseste ulei de dus fara parfum la spalare si un gel cu aloe vera dupa sau crema reparatoare dermatocosmetica.
Te mananca pentru ca pielea se exfoliaza= repara singura in urma arsurii suferite.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Duș rece sau baie rece. Dar mai bine e duș. Și caută o cremă after sun cu aloe vera. Să nu te pună dreaku să iei vreo cremă cu mentol.