| TheDivinitySucks a întrebat:

Am fost la doctor si m-a suspectat de bronsita cronica de aceea m-a trimis sa imi fac radiologie la plamani. Dupa asta am aflat ca am o forma de pneumonie. Pe buletinul de analize scrie ca are aspect de bronsita acuta si proces pneumonic interstitial. Am primit tratament dar chiar si asa eu nu prea le am cu chestiile astea de medicina si voiam sa intreb daca este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Radiografie ai facut. Radiologia este specialitatea medicala care se ocupa de radiografiihappy
Asa. Diagnosticul tau nu este mortal... daca asta vrei sa aflilaughing
Doar trateaza-te si urmeaza exact indicatiile medicului si in curand vei fi ca nou.
Ah..si daca fumezi, incearca sa te lasi!
Sanatate!

| TheDivinitySucks explică (pentru Simonasimona1992):

Pe foaia de trimitere scria catre radiologie dar acum numai conteaza si de fumat nu fumez pentru ca nu cred ca e nimic bun in asta ca afecteaza sanatatea si plus e si o risipa de bani

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic ca este grav. Ori ai facut exces de apa rece, ventilator, aer conditionat, ori ai o imunitate scazuta. Nu se poate ca in timpul verii sa faci pneumonie. Cauta pe internet ca pe langa tratamentul cu medicamente sa faci si tratamente naturiste si ceva pentru intarirea imunitatii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul tau de familie te poate ajuta, intreaba l pe el.

| minrest a răspuns:

Da, pneumonia este o boala grava, dar se trateaza. Trateaza-te cu toata grija.