| ioana3432B a întrebat:

Am fost la doctor vineri pentru că nu pot să dorm noaptea fără să îmi bag spray nazal pe nas. Mi se înfundă nasul când dorm și nu trag aer suficient din cauza asta. Mi se înfundă nara dreaptă dacă stau pe partea dreaptă și dacă mă întorc se înfundă cealaltă. Am problema asta de când eram la liceu și am fost internată pentru că aveam răceli netratate la plămâni. Cum am ieșit din spital, noaptea, am observat că mi se mai înfundă o nară dar nu am dat atenție problemei. Acum, de câteva săptămâni mi se înfundă și nu pot să trag sau să dau afară aer. Dimineața și seara tușesc și am observat că și pe timpul zilei mi se mai blochează o nară. Cum spuneam... vineri am fost la doctorul de familie și mi-a prescris augumentin(10 pastile), line forte, paxeladine, xyzal, panadol rapid și vitamina c. Iau din ziua aceea pentru că m-am dus direct la farmacie și am cumpărat tot. Problema e că nasul meu încă e înfundat seara și ziua(doar o nară) și nu am încetat să folosesc sprayul nazal. Astăzi m-am trezit și am dat afară tuse, înainte tușeam dar nu aveam tușă, doar senzația că am și când înghițeam aveam senzația că o înghit. Mă deranjează foarte tare nasul, am zis că o să folosesc sprayul nazal doar seara dar și ziua simt nevoia să îl folosesc. Peste 2 zile plec în Anglia la mama și sora mea și nu mă simt deloc în stare. Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

In primul rand antibiotic fara nici o analiza sau ceva care sa reiasa ca e vorba de o bacterie nu isi are rostul. In raceli nu se da antibiotic, iar ce ai tu tine mai degraba de competenta unui ORList. Asadar, mergi la un ORList si vezi ce iti spune el. Sunt mai multe care dau astfel de simptome: sinuzita, rinita cronica, rinita alergica, dar un diagnostic doctorul iti va pune si nicidecum medicul de familie care e un incompetent ca ti-a dat antibiotc.

Vrei sa pleci, mergi la ORL si asculta de el. Eu asa pateam, dar stiam ca e de la sinuzita si rinita. Deci nu amana lucrurile!

| antimulte a răspuns:

Deja cred ca se impune schimbarea medicului, sau macar sa te mai vada un specialist. Cu sprayurile astea nazale, Bixtonim in mod special, eu am dezvoltate o fobie la el, deoarece un coleg de serviciu devenise dependent de asa ceva, folosea 2 flacoane pe zi. Si sprayurile si Augmentinul sunt tratamente simptomatice, trateaza doar simptoma nu te si vindeca, ori cauza poate fi orice altceva... Si tu iei amelioratoare si tratament de raceala banala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi inapoi la medicul de familie si spune i ca cu tot sprayul nazal nu te simti bine, poate i ti da trimitere sa te interneze in spital si sa i ti faca acolo tot setul de analize si sa i ti schimbe tratamentul, este mai important sa te simti bine decat plecarea in Anglia, ce varsta ai? Ca in Anglia daca te duci si ti se face rău, acolo costă mult spitalizarea si tratamentul, vorbeste cu mama ta mai bine sa vina inapoi sa stea cu tine sa te ducă la medic, ce face ea cu sora ta in Anglia? Si tu stai aici singură?

| ioana3432B explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la doctoră singură, mi-a dat augumentin, iau de câteva zile dar nasul e la fel, îl simt înfundat și greoi. Sora mea mai mică învață acolo și mama mea nu a vrut să o lase singură. Ca să nu stea degeaba mama are un loc de muncă acolo, 2-3 zile pe săptămână. Stau singură aici și mă enervează foarte tare faptul că doctora nu mi-a dat analize de făcut pentru că am problema asta de mult timp dar doar de curând sa agravat. Când am fost internată în spital (Mi s-a făcut rău în drum spre școală și a trebuit să merg cu colega mea pe jos aproape o oră până la spital) doctora de acolo a decis să rămân internată. Doctora mea de familie mi-a dat tratament după ochii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ioana3432B):

Eu cred ca trebuie sa mergi la alt medic, incearca la med life la Orl, ca ei se ocupă cu examinarea nasului urechii gîtului, si sigur trebuie alta schema de tratament, esti din Bucuresti? Ce varsta ai?

| ioana3432B explică (pentru CristiDinBucuresti):

Voi termina tratamentul și apoi îmi voi face o programare...

| Violleta2022 a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme la vama, din cauza simptomelor, fiind asemanatoare cu CoronaVirus, sa te bage direct in carantina, sau sa nu ti se permita intrarea in Anglia.
Te sfatuiesc sa mergi din nou la medic, pentru ca nu-i bine. Posibil sa ai sinuzita si de aceea nu trece nasul infundat.

| ioana3432B explică (pentru Violleta2022):

Voi pleca cu avionul și am aceste simptome de mult. Doctora trebuia să îmi dea analize de făcut, mi-a dat augumentin, iau de câteva zile dar nu mă simt mai bine. Voi mai aștepta să văd cum mă simt. După ce termin tratamentul mă voi duce din nou la ea. Ai dreptate în ceea ce privește corona virus, tușesc, dimineața și seara și îmi e puțin frică să nu creadă că sunt infestată sau să se holbeze. Am observat că atunci când sunt emoționată sau îmi e frică simt nevoia să tușesc. Sper să fie totul ok.