| Ingerfararipi333 a întrebat:

Am fost la medicul specialist ORL si am fost diagnosticata cu VPPB (vertij paroxistic pozitional benign) in urma unor ameteli zilnice si puternice. Ca tratament am betaserc cu milgamma N. Tratamentul l-am inceput astazi, iar maine urmeaza sa merg la liceu si imi este foarte frica pentru ca este posibil oricand sa ametesc. Imi este foarte frica, nu imi pot roti capul sau apleca in jos. Ce pot sa fac? Am 18 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar nu poti sa faci nimic. Inveti sa traiesti cu aceste ameteli, care vin si pleaca.
Cauzale aceste boli (vertij sau vertigo) nu se cunosc. Apare cand vrea ea, te poate tine intre 3 zile si 6 saptamani. Uneori este atat de rau, ca vomiti zile in sir si totul se invarte in jurul tau, intr-un ritm ametitor.
Din pacate, nu exista tratament sa te vindece. Te ajuta sa-ti mai ia starile de ameteala si voma, dar foarte putin.
Viata merge inainte, chisr si cu acest vertij.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai ce ai putea face? Doar sa iti invingi teama. Te duci si daca nu poti sa stai pleci dupa o ora-doua, nu e nicio tragedie.

| oz_1736 a răspuns:

Pentru Ioneasca1001 ce tratament de mentinere ai facut? Ai fost atenta daca are legatura cu vremea innourata? Ce tratament faci / ai facut? Sotia mea e in aceeasi situatie de vreo 3 ani. O doare tare dupa cap, ameteste, varsaturi. Doarme in ziua aia vreo 4 sau 5 ore, apoi de seara pana dimineata cam 12 ore. A doua zi se simte mai bine, doar putin ametita. Ce frecventa au crizele?

| Ingerfararipi333 explică:

Betaserc iau o luna, iar Milgamma iau 2 saptamani

| RAY a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Tu sa iei tratamentul asa cum a fost precris de catre doctor si va fi mai bine, daca mai apare vorbesti cu acel doctor sau medicul de familie, ai timp sa imi raspunzi si mie? probleme cu echilibru ai? ameteli daca mergi cam 30 de min pe jos ai? ameteli care sa tina multe ore ai? ai gatul rigid? dureri de spate? gat rigid? dureri de picioare la mers pe jos? dureri in piept?

| Ingerfararipi333 explică (pentru RAY):

Echilibru am cat de cat, daca merg pe jos nu ametesc, ameteli care sa tina multe ore, da si durere de spate in partea de jos, dar nu foarte rau

| RAY a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Ai probleme cu greutatea?

| Ingerfararipi333 explică (pentru RAY):

Am 54 kg, 1.60 inaltime

| RAY a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Se poate si anemie sa ai, vezi de niste suplimente de fier

| Ingerfararipi333 explică (pentru RAY):

Mi-e foarte frica sa mai merg la liceu... si nimeni nu ma intelege. Acolo am avut niste episoade urate tot de ameteala...

| RAY a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Iti dai seama ca tratamentul ala a fost experimentat deja pe multe persoane cu rezultate pozitive, tu urmeazal si lasa frica, daca te doare si spatele o radiografie la coloana nu ar fi o idee rea si fara miscari bruste

| Ingerfararipi333 explică (pentru RAY):

Multumesc.

| RAY a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Crede-ma ca stiu cum e, exprimentez si eu de doua saptamani asta, ameteli, pierderea echilibrului