| muresanul a întrebat:

Am fost operat de fiere(vezica biliara), dupa operatie am fost dus la terapie intensiva si mi-a fost pusa o sonda urinara, a doua zi mi sa scos dar de atunci nu mai pot urina numai cu un jet foarte mic sau suptire, nu mai am presiunea care a fost inainte, trebuie sa stau pe wc cate 5 minute pana urinez tot. va rog dati-mi niste sfaturi ce as putea face sa revin la starea dinainte, e tare deranjant. multumesc. sunt barbat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil sa-ti fi aparut ceva probleme legate de prostata si in aceste cazuri, jetul urinar este redus si mictiunea este mai lenta, in timp mai lung golindu-se vezica urinara.
Poate fi si o infectie dupa ce ti-a pus sonda si cred ca ai putea sa incerci cu "urisan" un remediu naturist din afine rosii care ajuta f. mult in imbunatatirea functiei renale si are si caracter de dezinfectatnt natural. Se gaseste la farmacie costul lui a fost anterior cca 45 lei si se ia doar o capsula pe zi, dimineata. O cura este de 30 de zile, adica o cutie.
Este necesar sa-ti faci si o urocultura cu antibiograma, pentru a vedea daca intr-adevar ai ceva infectie cu coli si bineinteles un consult urologic, care va clarifica problema. Insa dupa cat am retinut eu, este posibil sa ai probleme cu prostata pentru ca, aceste probleme apar in jurul varstei de 5o de ani.
Iti doresc multa sanatate si poti incerca si ceaiul "prostatic", care se gaseste la plafar ori la unitatile ce vand produse naturiste. Sper ca aceste sfaturi sa te ajute.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un medic urolog, urografie.
Pa, pa.

| Same.User a răspuns:

Cum ai primit si warn-ul automat. Cea mai buna treaba pe care poti sa o faci este sa mergi la medicul urolog, sa vezi despre ce este vorba. Poate e vorba de ceva infectie, mare atentie! CONSULTA MEDICUL CAT MAI RAPID!